Czy wysoka temperatura może uszkodzić okulary? Wyjaśniamy

| Kategoria: Root | Komentarze: 0

Gorące dni lata to coś, na co czekają wszyscy po długiej zimie i zmiennej pogodzie na wiosnę. Jednak wakacje to niezwykle trudny czas dla okularów, zarówno tych korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że wysoka temperatura może doprowadzić do uszkodzenia oprawek i soczewek. Powszechnym widokiem, gdy termometr wskazuje ponad 30 stopni Celsjusza, są pozostawione okulary przeciwsłoneczne na plaży lub w rozgrzanym samochodzie. Dowiedz się, jak ciepło wpływa na Twoje oprawki i co zrobić, aby cieszyć się swoją ulubioną parą przez długi czas.

wpływ wysokiej temperatury na okulary

Jak wysoka temperatura wpływa na soczewki?

Większość posiadaczy okularów nosi soczewki organiczne, które są lżejsze i bardziej odporne na uszkodzenia, ale cechują się większą wrażliwością na wysoką temperaturę. Pod wpływem ciepła tworzywo, z którego są wykonane, zmienia swoją objętość. Soczewki posiadają szereg powłok, które nie są odporne na temperaturę. Skutkiem ich pozostawienia na słońcu może być pojawienie się uszkodzeń na bezbarwnych, fotochromowanych oraz barwionych modelach. Warto pamiętać, że soczewki wykonane z plastiku już w 50 stopniach Celsjusza zmieniają swój kształt.

Pozostawienie okularów na słońcu lub w rozgrzanym samochodzie może doprowadzić do:

  • deformacji szkieł, zwłaszcza tych ciasno osadzonych w oprawach

  • zmętnienia lub zżółknięcia szkieł

  • pękania lub łuszczenia warstwy antyrefleksyjnej znajdującej się na soczewkach.

Jak wysoka temperatura wpływa na oprawki okularowe?

Promienie słoneczne oraz ekstremalne temperatury w samochodzie mogą nie tylko doprowadzić do uszkodzenia soczewek, ale także zniszczyć oprawki, szczególnie te wykonane z plastiku. Deformacja okularów pod wpływem ciepła powoduje niewłaściwe dopasowanie ich do twarzy i nosa. Pozostawienie w rozgrzanym aucie, zwłaszcza włożonych do ciasnego etui, może skutkować zmianą kształtu nauszników, spłaszczeniem przodu oprawek, poluzowaniem zawiasów i soczewek przez rozszerzenie oprawek.

Okulary przeciwsłoneczne a temperatura

Mimo że okulary przeciwsłoneczne wyposażone są w soczewki, których zadaniem jest ochrona oczu przed szkodliwym promieniowaniem UVA, nie oznacza to, że są one odporne na wysokie temperatury przez długi czas. Noszone w lecie i innych porach roku zwiększają komfort widzenia, jednak jeśli zostawimy je na desce rozdzielczej samochodu, gdzie temperatura może sięgać nawet 60-70 stopni Celsjusza, prawdopodobnie dojdzie do ich uszkodzenia.

Zdaniem eksperta:

Soczewki zwykle wykonane są z materiałów, które nie lubią zarówno niskich, jak i wysokich temperatur. Warto pamiętać, że w przypadku okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych uszkodzenia termiczne nie podlegają gwarancji i są klasyfikowane jako niewłaściwe użytkowanie produktu. Dlatego trzeba odpowiednio dbać o swoje ulubione oprawki, aby potem nie musieć się martwić się o ich naprawę lub zakup nowej pary.

- mówi Łukasz Flak z okotrendy.pl

Jak chronić okulary przed wysoką temperaturą?

Samo noszenie okularów przeciwsłonecznych i korekcyjnych w gorące dni jest jak najbardziej bezpieczne. Należy jedynie nie zostawiać ich na pełnym słońcu. Jeśli chcemy długo cieszyć się z naszych oprawek, warto przede wszystkim pamiętać, że nagrzany samochód, w którym temperatura niekiedy osiąga ekstremalne wyniki, nie jest miejscem dla naszych okularów. Na plaży lub podczas spędzania czasu w ogrodzie, powinny znajdować się na naszej twarzy lub odłożone w cieniu. Dodatkowo bardzo ważne jest, aby nigdy nie zostawiać okularów niezabezpieczonych - etui to podstawa.

Jak dbać o okulary?

Znalezienie odpowiedniej pary to często niełatwe zadanie, ze względu na szeroki wybór okularów korekcyjnych wayfarer, okularów korekcyjnych okrągłych, okularów korekcyjnych prostokątnych, ale też modnych okularów korekcyjnych aviator. Dlatego, gdy już dopasujemy je do naszego kształtu twarzy, wybierzemy odpowiedni kolor i wzór, powinnyśmy odpowiednio o nie dbać, aby służyły nam jak najdłużej.

Unikaj noszenia okularów na głowie

Wiele osób podczas pracy przy komputerze lub czytania, w czasie przerwy zakłada okulary na głowę. Mimo że to bardzo wygodne rozwiązanie, w dłuższej perspektywie prowadzi do uszkodzenia oprawek - dochodzi do rozciągania elementów delikatnych, takich jak nauszniki. Może to także spowodować pęknięcie zawiasu i zmusić nas do naprawy lub zakupu nowej pary okularów.

Unikaj odkładania okularów szkłami do dołu

Zarysowania na szkłach powstają najczęściej, gdy odkładamy je soczewkami do dołu. Często robimy to mimowolnie, a skutki są natychmiast widoczne. Rysy na centralnej części okularów powodują zmniejszenie komfortu widzenia.

Unikaj czyszczenia okularów nieodpowiednimi materiałami

Okulary warto czyścić wyłącznie przeznaczonymi do tego celu odpowiednimi szmatkami z mikrowłóknami. Musimy unikać wycierania soczewek za pomocą ręczników papierowych, fragmentów tkanin, chusteczek oraz innych szorstkich materiałów. Posiadają one nierówną powierzchnię, która może zarysować soczewki.

Szukasz okularów, które będą pasować do twojego stylu? Sprawdź naszą ofertę najmodniejszych modeli okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych znanych marek

Autor artykułu

Łukasz Flak

Optyk i optometrysta z wieloletnim stażem, nieustannie podnoszący swoje kwalifikacje. Doświadczenie zdobywał pracując z pacjentami w salonach optycznych w Krakowie. Specjalizuje się w badaniu wzroku, doborze okularów korekcyjnych oraz soczewek kontaktowych.

Komentarze: 0

Zostaw swój komentarz

Ostatnio na Blogu