Jak dbać o okulary przeciwsłoneczne? Sprawdź, co może je uszkodzić

| Kategoria: Root | Komentarze: 0

Każdy z nas posiada przynajmniej jedną parę okularów przeciwsłonecznych. Szczególnie chętnie nosimy je latem, jako uzupełnienie codziennych i biznesowych stylizacji. Dlatego kojarzą się z wakacjami, beztroską i odpoczynkiem. Zapewniają skuteczną ochronę wzroku przed szkodliwym promieniowaniem UV i poprawiają komfort widzenia podczas prowadzenia samochodu. Jednak często nie zdajemy sobie sprawy, że wiele naszych nawyków wpływa negatywnie na okulary i powoduje widoczne zarysowania szkieł i soczewek. Dowiedz się, jak dbać o swoje ulubione okulary przeciwsłoneczne i jakich błędów należy unikać, aby przez długi czas cieszyć się ich idealnym wyglądem.

Jak dbać o okulary przeciwsłoneczne

Czego unikać podczas codziennego używania okularów przeciwsłonecznych?

Okulary przeciwsłoneczne powinniśmy nosić przez cały rok, dlatego niezwykle ważne jest prawidłowe obchodzenie się z nimi i ich właściwa pielęgnacja.

Przenoszenie okularów przeciwsłonecznych bez etui

Aby długo cieszyć się idealną parą okularów przeciwsłonecznych, należy przechowywać je zawsze gdy nie są używane w futerale. Często wrzucamy je luźno do plecaka lub torebki, a to stwarza duże ryzyko porysowania soczewek przez klucze lub inne przedmioty. Wiele rzeczy w torbie może doprowadzić nawet do połamania plastikowych okularów przeciwsłonecznych.

Zakładanie okularów przeciwsłonecznych na głowę

Często podczas noszenia okularów przeciwsłonecznych zdarzają się sytuacje, gdy musimy je na chwilę zdjąć. Błędem szczególnie często popełnianym przez kobiety, jest traktowanie okularów jako opaska do włosów. Niestety wygoda nie idzie tutaj w parze z prawidłowym dbaniem o okulary. Zakładanie opraw przeciwsłonecznych na głowę może doprowadzić do poluzowania śrub na łączeniach, zniekształcenia okularów czy pęknięcia zawiasu.

Zdaniem eksperta:

Ważną kwestią w użytkowaniu okularów przeciwsłonecznych i korekcyjnych jest ich prawidłowe ściąganie. Wiele osób robi to jedną ręką, co w dłuższej perspektywie bardzo niekorzystnie wpływa na oprawki. W momencie, gdy zdejmujemy okulary w taki sposób, dochodzi do odkształcenia zausznik, co sprawia, że po jednej stronie oprawki zaczynają być luźne. Wpływa to na dyskomfort noszenia. Warto wyrobić sobie nawyk ściągania okularów dwoma rękami, aby nie było konieczności częstej wymiany na nowe modele

- mówi Łukasz Flak z okotrendy.pl

Odkładanie okularów soczewkami do dołu

Często zastanawiamy się, skąd wzięły się rysy na naszym ulubionych okrągłych okularach przeciwsłonecznych, prostokątnych okularach przeciwsłonecznych czy kocich okularach przeciwsłonecznych. Tymczasem niejednokrotnie zdarzyło się nam odłożyć oprawki soczewkami do dołu. Efektem tego są zarysowania w centralnej części, czyli w polu widzenia. Korzystanie z tak zniszczonej pary okularów jest uciążliwe, a nawet może prowadzić do pogorszenia wzroku.

Co szkodzi okularom przeciwsłonecznym na plaży?

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV oraz polaryzacją stanowią niezbędny elementy wakacyjnych wyjazdów. Towarzyszą nam podczas każdej wizyty na plaży lub zwiedzania. Warto wiedzieć, że modele fotochromatyczne, przeciwsłoneczne, a także okulary korekcyjne można łatwo uszkodzić podczasu urlopu przez:

Niszczący wpływ piasku

Okulary przeciwsłoneczne posiadające nawet najtwardszą powłokę antyrefleksyjną przez kontakt z paskiem mogą zostać zarysowane. Drobne ziarenka dostają się w różne zakamarki, a podczas czyszczenia soczewek mogą znaleźć się pod ściereczką, co powoduje nieświadome zniszczenie warstwy refleksyjnej soczewek lub szkieł. Widoczne rysy zmniejszają komfort widzenia i sprawią, że będziemy zmuszeni rozejrzeć się za nową parą. Gdy już nieopatrznie zostawimy okulary na plaży bez etui, należy wyczyścić je dopiero w domu pod wodą, a najlepiej zastosować odpowiednie płyny do ich pielęgnacji.

Niszczący wpływ wody morskiej

Okulary przeciwsłoneczne na wakacjach nie mają łatwo. Sól w wodzie morskiej, ale także chlor na basenie wpływają negatywnie na warstwy ochronne soczewek, oprawki oraz fleksy (amortyzatory chroniące zauszniki przed złamaniem). Pozostała sól po odparowaniu wody uszkadza powłokę antyrefleksyjną okularów, a także prowadzi do korozji metalowych elementów. Dlatego przed wejściem do wody warto ściągnąć okulary i odłożyć je do etui.

Niszczący wpływ ciepła

W okresie wysokich temperatur na zewnątrz nigdy nie zostawiajmy okularów przeciwsłonecznych w samochodzie lub na plaży. Ciepło może doprowadzić do:

  • deformacji szkieł, zwłaszcza tych ciasno osadzonych w oprawkach,
  • złuszczania warstwy antyrefleksyjnej na soczewkach,
  • zmiany kształtu oprawek, nauszników i poluzowania zawiasów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wpływu wysokiej temperatury na okulary, przeczytaj nasz artykuł: Czy wysoka temperatura może uszkodzić okulary?

Jak prawidłowo czyścić okulary przeciwsłoneczne?

Wielu osobom wydaje się, że przetarcie okularów przeciwsłonecznych kawałkiem materiału od czasu do czasu w zupełności wystarczy. Jednak użycie nieodpowiednich tkanin oraz wycieranie mocno zabrudzonych soczewek na sucho, może źle się dla nich skończyć. Przede wszystkim należy zrezygnować z używania chusteczek, ręczników papierowych i skrawków odzieży. Zawsze używajmy ściereczek z mikrofibry, które warto też prać, aby pozbyć się nagromadzonych na nich nieczystości. Dodatkowo przed czyszczeniem na sucho warto wcześniej opłukać oprawki pod bieżącą wodą - zwłaszcza po powrocie z plaży.

Szukasz okularów przeciwsłonecznych z najlepszą ochroną wzroku?
Sprawdź naszą ofertę opraw przeciwsłonecznych z filtrami UV i polaryzacją

Autor artykułu

Łukasz Flak

Optyk i optometrysta z wieloletnim stażem, nieustannie podnoszący swoje kwalifikacje. Doświadczenie zdobywał pracując z pacjentami w salonach optycznych w Krakowie. Specjalizuje się w badaniu wzroku, doborze okularów korekcyjnych oraz soczewek kontaktowych.

Komentarze: 0

Zostaw swój komentarz

Ostatnio na Blogu