Jak dobrać okulary do kształtu twarzy? Przydatne wskazówki

| Kategoria: Okulary korekcyjne | Komentarze: 0

W dzisiejszym świecie okulary są czymś więcej niż tylko elementem poprawiającym jakość widzenia. Obecnie stanowią modny dodatek, który ma dopełniać wizerunek i pomagać wyrazić siebie. Jednak przy dostępności tak różnych modeli, zakup odpowiedniej pary opraw korekcyjnych i przeciwsłonecznych nie jest łatwym zadaniem. Okulary odpowiednio dobrane do kształtu twarzy pomagają ukryć drobne mankamenty i stworzyć harmonijny wizerunek. Jeśli zastanawiasz się, jakie modele pasują do rysów Twojej buzi, zapoznaj się z naszym poradnikiem. Wyjaśnimy, jakie cechy charakterystyczne mają poszczególne typy twarzy oraz podpowiemy, jakie oprawki do nich najlepiej pasują.

jak dobrać okulary do kształtu twarzy

Jak określić kształt twarzy?

Wiele osób ma problemy, aby określić kształt twarzy i tym samym dobrać właściwą dla nich parę okularów korekcyjnych lub okularów przeciwsłonecznych. Tymczasem istnieje kilka prostych metod, dzięki którym poznamy swój typ urody. Możemy udać się do salonu optycznego, gdzie specjalista z doświadczeniem bez problemu wskaże nam nasz kształt twarzy i odpowiednie dla niego modele oprawek. Łatwym i szybkim sposobem jest skorzystanie z aplikacji lub przyjrzenie się dokładnie swoim zdjęciom do dowodu albo paszportu. Musimy zacząć od oceny szczegółów wyglądu: czoło, kości policzkowe, szczęka i długość twarzy są podstawowymi elementami, na które powinniśmy zwrócić uwagę.

Wygląd oczu ma znaczenie

Przy wyborze idealnej pary okularów znaczenie mają wysokość czoła, linia żuchwy czy wielkości policzków, ale to nie wszystko. Oprawki powinny być dopasowane do oczu, a w zasadzie do ich wyglądu. O tym, że warto je dobrać do koloru źrenic, słyszało wiele osób, jednak ważny jest także kształt oczu.Zadaniem okularów korekcyjnych jest ich podkreślenie i sprawienie, by stały się atutem naszej urody. Posiadacze głęboko osadzonych oczy doskonale będą prezentować się w delikatnych modelach kocich. Dla osób o małym, wąskim spojrzeniu najlepiej sprawdzą się oprawki symetryczne, takie jak owalne czy kwadratowe. Umieszczenie gałki ocznej w centrum optycznie ją powiększy. Z kolei duże oczy, które przyciągają spojrzenia, nigdy nie powinny być chowane za oprawkami.

Zdaniem eksperta:

Dobrze dobrane okulary pozwalają także skorygować rozstaw narządu wzroku. W przypadku dość szeroko ułożonych warto szukać modeli opraw, które posiadają wyraźny nosek. W odwrotnym przypadku, gdy oczy leżą zbyt blisko siebie, okulary powinny posiadać grubszą zewnętrzną część lub zdobione nauszniki

- mówi Łukasz Flak z okotrendy.pl

Zwróć uwagę na rozmiar okularów

Szeroka oferta modeli markowych okularów korekcyjnych pozwala dopasować je do kształtu twarzy, oczu czy fryzury (dowiedz się: jak dobrać okulary do koloru włosów). Ważną kwestią jest rozmiar opraw, gdyż wpływa on na ich wygląd na naszej twarzy. Jedna z podstawowych zasad mówi, że okulary nie powinny zakrywać brwi, a tym bardziej wychodzić za nie, chyba że celowe stawiamy na modele oversizowe. Dużo tutaj zależy od naszej twarzy. W przypadku niewielkich i delikatnych buzi, rozwiązania o sporych rozmiarach, mogą ją przytłoczyć i nie wyglądać estetycznie.

Zastanawiasz się, w jakich okularach korekcyjnych będziesz wyglądać najlepiej? Sprawdź naszą ofertę markowych oprawek i dobierz model do kształtu twarzy i gustu.

Jakie okulary wybrać przy konkretnym kształcie twarzy?

Dobierając okulary do rysów twarzy, należy pamiętać, że prawie nikt nie ma buzi o idealnym wyglądzie kwadratu, trójkąta czy serca. Większość twarzy to połączenie kilku różnych kształtów: zaokrąglonych podbródków, wysokiego czoła, zwężającej się szczęki i tak dalej. Dlatego poniższe informacje stanowią jedynie wskazówki, które pomogą określić, jak zrównoważyć i uzupełnić rysy, aby prezentować się atrakcyjnie i modnie.

Jaki kształt oprawek do okrągłej twarzy?

Okrągła buzia jest dość krótka z szerokim czołem, często z pełnymi policzkami i zaokrąglonym podbródkiem. W tym przypadku zadaniem odpowiednio dobranych okularów będzie optycznie wydłużenie i wysmuklenie twarzy. Doskonale sprawdzą się modele, które mają odważne detale oraz mocne i wyraziste linie.

Oto kilka wskazówek, o których warto pamiętać:

Jakie kształty okularów pasują do owalnych twarzy?

Osoby o twarzy owalnej to prawdziwi szczęściarze, gdyż ten typ urody uważany jest za najbardziej uniwersalny. Charakteryzuje się zaokrągloną linią szczęki i podbródka, zakrzywionymi kośćmi policzkowymi i wysokim czołem. Posiadacze takich rysów mogą postawić na każdy typ oprawek. Geometryczne, prostokątne lub kwadratowe modele zapewniają utrzymanie idealnej równowagi, a jednocześnie dodają ostre kąty do miękkich krzywizn buzi. Jedyną zasadą, na którą warto zwrócić uwagę to dobór okularów, które nie będą szersze niż twarz.

Jakie kształty okularów pasują do kwadratowych twarzy?

Twarz kwadratowa wyróżnia się podobną szerokością czoła i podbródka oraz mocno zaznaczonymi kośćmi policzkowymi. Kobiety o takim wyglądzie uważane są za posiadaczki męskiego typu urody. Według wszelkich modowych zaleceń należy:

  • unikać cienkich, kanciastych i kwadratowych modeli okularów, ponieważ zwrócą one uwagę na podbródek;
  • uzupełnić kształt twarzy dużymi oprawkami, takimi jak kocie. Dobrze sprawdzą się także okulary korekcyjne aviatory, które pomogą zrównoważyć kości policzkowe;
  • postawić na okrągłe okulary korekcyjne nadające rysom twarzy delikatniejszego charakteru.

Jakie oprawki wybrać dla twarzy w kształcie serca?

Typowe cechy twarzy w kształcie serca to szerokie czoło, wydatne kości policzkowe i zwężający się podbródek. Przy takim typie urody warto postawić na:

  • owalne okulary, które nie podkreślają nadmiernie kości policzkowych;
  • modele szersze u góry niż u dołu, zapewnią optyczne zwężenie czoła bez powiększania policzków. W przypadku panów dobrze sprawdzą się okulary korekcyjne wayfarer;
  • oprawki kocie oczy z delikatną, metalową konstrukcją zrekompensują ostrą linię brody.

Twarz w kształcie rombu - jakie okulary dobrać?

Twarze w kształcie rombu są najrzadziej spotykane, charakteryzują się pełnymi policzkami oraz wąskim czołem i zwężającą się żuchwą. Ludzie o takim typie urody mają dużą swobodę w wyborze oprawek, choć najlepiej wyglądają w modelach, które akcentują linię na wysokości brwi. Polecane są im owalne i prostokątne okulary korekcyjne z bogato zdobioną lub mocniej zarysowaną górną częścią.

Autor artykułu

Łukasz Flak

Optyk i optometrysta z wieloletnim stażem, nieustannie podnoszący swoje kwalifikacje. Doświadczenie zdobywał pracując z pacjentami w salonach optycznych w Krakowie. Specjalizuje się w badaniu wzroku, doborze okularów korekcyjnych oraz soczewek kontaktowych.

Komentarze: 0

Zostaw swój komentarz

Ostatnio na Blogu