Okulary przeciwsłoneczne dla kierowców. Sprawdź, czym kierować się przy ich wyborze

| Kategoria: Okulary przeciwsłoneczne | Komentarze: 0

Nawet najlepsi kierowcy mogą czuć się nieco mniej bezpiecznie na drodze, gdy jasne światło słoneczne przeszkadza im w wyraźnym widzeniu jezdni. Okulary przeciwsłoneczne będą dobrym rozwiązaniem w okresie lata, ale również i w zimowe dni. Promienie UV lub oślepiające światło, odbijające się od drogi, może wpływać na widoczność podczas prowadzenia samochodu. Dobrej jakości oprawki przeciwsłoneczne pomogą zmniejszyć zmęczenie oczu, jednocześnie zapewniając wyraźniejszy obraz jezdni. Podpowiadamy, jak wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu okularów dla kierowców.

jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać do jazdy samochodem

Oślepiające słońce a jazda samochodem

W niektórych porach dnia słońce znajduje się na horyzoncie i może świecić bezpośrednio w oczy, powodując ograniczenie widoczności. Dodatkowo promienie odbijają się od powierzchni drogi i chodników, wpływają na zaciemnienie obrazu. Bardzo łatwo w takich warunkach o niebezpieczną sytuację. Błędem jest myślenie, że tylko w słoneczne dni lata kierowcy mogą doświadczać zmniejszenia widoczności. Podczas śnieżnej zimy oraz deszczowej pogody, światło także odbija się od nawierzchni. Może to prowadzić do zmniejszenia percepcji kontrastu, który utrudnia dostrzeżenie pieszych i odczytanie znaków drogowych. Dlatego podczas prowadzenia samochodu, w różnych porach roku, niezbędne są okulary przeciwsłoneczne. Aby jednak odpowiednio spełniały funkcję ochrony przed promieniowaniem UV i oślepiającym światłem, ich wybór powinien być dokładnie przemyślany.

Okulary przeciwsłoneczne dla kierowców - jaki kolor soczewek?

Przy zakupie okularów przeciwsłonecznych do prowadzenia samochodu, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę barwę szkieł. Kolor soczewek wpływa na to, jak dobrze widzimy drogę przed sobą. Dla użytkowników pojazdów najlepiej sprawdzą się szkła o szarej, brązowej lub bursztynowej barwie. Doskonale poprawiają kontrast i ostrość widzenia bez pogorszenia percepcji kolorów. Odradzany jest zakup okularów z soczewkami w odcieniach różowego, czerwonego i niebieskiego, gdyż mogą one zniekształcać kolory świateł drogowych.

Soczewki okularowe a przepuszczalność światła

Niezależnie od tego, na jaki kolor soczewek się zdecydujemy, należy zwrócić uwagę na ich stopień przyciemnienia i przepuszczalności promieni słonecznych. Wyrażany jest w skali od 0 do 4. Określa, jaka ilość światła jest w stanie dotrzeć do oczu użytkownika okularów. Wiele osób wychodzi z założenia, że im ciemniejsze szkła, tym lepiej sprawdzą się dla kierowców. Tymczasem zaleca się wybierać soczewki w klasie 2 lub 3. Za ciemne będą w zbyt dużym stopniu ograniczać ilość przedostającego się do oczu światła, co zmniejszy bezpieczeństwo na drodze.

Spędzasz duża czasu za kierownicą samochodu i szukasz odpowiednich okularów przeciwsłonecznych? Sprawdź nasze nowoczesne modele, które zapewnią dobrą widoczność na drodze

Okulary polaryzacyjne do prowadzenia samochodu

Okulary przeciwsłoneczne do jazdy ze spolaryzowanymi soczewkami wyeliminują odblaski i pomogą zachować ostrość widzenia podczas prowadzenia pojazdu. Odblaski to wiązki poziomego lub pionowego światła, odbijające się od powierzchni, takich jak lód, woda lub inne samochody. Soczewki polaryzacyjne są zaprojektowane tak, aby praktycznie je eliminować, jednocześnie blokując szkodliwe promienie UV. Co więcej, nie wymagają mocnego przyciemnienia, gdyż ich powłoka naturalnie redukuje odblaski posłoneczne.

Zdaniem eksperta:

Chociaż wielu kierowców zmaga się ze słabym wzrokiem, jest to coś, z czym można łatwo sobie poradzić. Dobre szkła w okularach korekcyjnych z powłoką antyrefleksyjną zmniejszą obciążenie oczu, zoptymalizują strefę widzenia i ogólnie poprawią bezpieczeństwo jazdy. Zakupić można także specjalne nakładki na szkła korekcyjne, które zapewnią komfort podczas prowadzenia samochodu w słoneczny dzień. Niezwykle ważne jest, aby każdy kierowca regularnie poddawał się odpowiednim badaniom okulistycznym

- mówi Łukasz Flak z okotrendy.pl

Jaki jest najlepszy kształt oprawek przeciwsłonecznych dla kierowców?

Przy zakupie odpowiednich okularów przeciwsłonecznych do prowadzenia samochodu znaczenie ma również kształt oprawek. Warto wiedzieć, że nawet 60% promieni UV może docierać do oczu z boku lub od góry oprawek. Dlatego kierowcy powinny stawiać na szersze modele, które będą w stanie odpowiednio przykryć delikatny obszar wokół oczu. Klasyczne okulary przeciwsłoneczne aviator zostały pierwotnie zaprojektowane dla pilotów, aby pomóc im wyraźnie widzieć podczas lotu w jasnych warunkach. To sprawia, że są dobrym rozwiązaniem dla kierowców, ponieważ ich kształt zapobiega przedostawaniu się światła ze wszystkich stron. Doskonale chronią wzrok przed promieniowaniem UV i zapewniają komfort podczas jazdy. Zrezygnować warto z zakupu bardzo rozbudowanych, plastikowych okularów przeciwsłonecznych, których oprawy mogą ograniczać pole widzenia.

Jakie okulary przeciwsłoneczne do jazdy samochodem wybrać? Podsumowanie

W przypadku zakupu pary okularów przeciwsłonecznych do jazdy weźmy pod uwagę następujące czynniki:

  • Ochrona przed promieniowaniem UV - niewiele promieniowania ultrafioletowego przedostaje się przez przednią szybę samochodu, ale nadal ważne jest, aby być całkowicie chronionym przed jego szkodliwym działaniem.
  • Soczewki polaryzacyjne - specjalna powłoka, która redukuje rozpraszające odblaski podczas jazdy, gwarantuje duży komfort.
  • Odpowiedni kształt okularów - nie zawsze możemy kontrolować pozycję słońca podczas jazdy, więc wybierając szersze i wyższe soczewki, chronimy większe pole widzenia.
  • Trwałość - markowe okulary przeciwsłoneczne do jazdy samochodem zapewnią komfort podczas dłuższych podróży, a ciągłe zakładanie i zdejmowanie szybko ich nie uszkodzi. Pamiętajmy jednak, aby nie zostawiać ich w pojeździe, ponieważ wysoka temperatura może zniszczyć okulary.
  • Wygoda - wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne do jazdy o designerskim wyglądzie na niewiele się zdadzą, jeśli nie będą wygodne w noszeniu.
  • Soczewki w odpowiedniej barwie - wybierajmy soczewki w odcieniach, które zapewniają dobry kontrast i nie zmieniają kolorów widzianego obrazu.

Autor artykułu

Łukasz Flak

Optyk i optometrysta z wieloletnim stażem, nieustannie podnoszący swoje kwalifikacje. Doświadczenie zdobywał pracując z pacjentami w salonach optycznych w Krakowie. Specjalizuje się w badaniu wzroku, doborze okularów korekcyjnych oraz soczewek kontaktowych.

Komentarze: 0

Zostaw swój komentarz

Ostatnio na Blogu