Jak sprawdzić, czy okulary przeciwsłoneczne mają polaryzację?

| Kategoria: Okulary przeciwsłoneczne | Komentarze: 0

​Zadbałeś o ty, by okulary przeciwsłoneczne miały modny kolor i kształt dopasowany do rysów twarzy. Jednak to nie wszystkie elementy, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupów. Warto także zadbać o ty, by posiadały odpowiednią ochronę przed promieniami UV, a jeszcze lepszym wyborem będą modele z polaryzacją. Soczewki z filtrem polaryzacyjnym są niezwykle przydatne, ponieważ zwiększają ostrość widzenia, zmniejszają odblaski i zamglenie oraz redukują światło odbite. Wpływają na poprawę jakości widzenia, zwłaszcza podczas prowadzenia samochodu. Kupując nowe okulary, bez problemu uzyskamy informację, na temat tego, czy wybrany model posiada polaryzację, ale jak sprawdzić, czy okulary, które mamy w domu mają tę specjalną powłokę? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, dlaczego warto wybrać okulary z polaryzacją i jak określić, czy nasze soczewki są w nią wyposażone. Zapraszamy do lektury.

jakie sprawdzić polaryzację w okularach przeciwsłonecznych

Jak działają okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją?

Czym właściwie są okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją? Światło słoneczne dociera do ziemi w postaci pionowych fal elektromagnetycznych. Dzięki temu jesteśmy w stanie dostrzegać kolory, kształty oraz fakturę różnych przedmiotów. Gdy odbijają się one od płaskiej lub wypolerowanej powierzchni, skupiają się w jednym, poziomym kierunku, tworząc ostre odblaski lub błyski, powodujące dyskomfort widzenia. Filtry polaryzacyjne są najczęściej wykonane z foli chemicznej nakładanej na przezroczystą plastikową lub szklaną powłokę soczewki. Stosowany związek składa się z cząsteczek, które w naturalny sposób ustawiają się równolegle względem siebie. Po równomiernym nałożeniu, tworzą mikroskopijną powłokę na soczewce, która filtruje jasne, poziomie fale świetlne i jednocześnie przepuszcza łagodne fale poziomie.

Zalety soczewek polaryzacyjnych

Okulary przeciwsłoneczne ze standardowymi przyciemnianymi soczewkami zmniejszają zmęczenie oczu i poprawiają widoczność. Dobrze sprawdzają się w warunkach umiarkowanego nasłonecznienia, ale w niektórych sytuacjach potrzebujemy bardziej zaawansowanych rozwiązań.

Zdaniem eksperta:

Blask może stać się przytłaczający w słoneczny dzień, jeśli znajdujesz się w pobliżu wody, okien lub płaskich, odbijających światło powierzchni, takich jak jezdnia. Używając okularów przeciwsłonecznych z polaryzacją, szybko zauważysz jak jasne, migoczące źródła światła tracą swoją intensywność. Przestaniesz mrużyć oczy, aby dostrzec szczegóły, a kolory staną się bardziej wyraźne. Polaryzacja zapewnia większy poziom bezpieczeństwa i komfortu widzenia, niż modele posiadające wyłącznie filtr UV

- mówi Łukasz Flak z okotrendy.pl

Jak sprawdzić polaryzację w okularach przeciwsłonecznych?

Soczewki z polaryzacją nie różnią się wyglądem od zwykłych modeli. Zdarza się, że firmy, które produkują okulary niższej jakości, reklamują je jako spolaryzowane, a w rzeczywistości tak nie jest. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób sprawdzić, czy to, co piszą producenci, faktycznie jest prawdą. Oto kilka sposobów na określenie, czy okulary przeciwsłoneczne są spolaryzowane.

1. Sprawdź polaryzację okularów przy komputerze

Patrząc na ekran laptopa lub inny monitor LCD, można określić czy okulary przeciwsłoneczne mają filtr polaryzacyjny. Postaraj się, aby ekran był jak najbardziej biały. Jeśli używasz komputera, możesz otworzyć pusty dokument MS Word, a gdy do eksperymentu wybrałeś urządzenie mobilne, wypróbuj stronę główną Google. Załóż okulary przeciwsłoneczne, a następnie przechyl głowę pod kątem 60 stopni. Jeśli ekran przyciemni się, masz okulary z polaryzacją. Większość monitorów ma taką samą technologię redukującą lśnienie jak spolaryzowane soczewki. W rezultacie okulary i ekran działają w przeciwnych kierunkach, a fragmenty obrazu stają się ciemne.

2. Sprawdź polaryzację soczewek patrząc na wodę

Jednym z prostych i szybkich testów pozwalających potwierdzić, że Twoje okulary przeciwsłoneczne aviator, kocie czy modne lenonki mają tę powłokę, jest spojrzenie na w jezioro, basen, morze lub rzekę. Polaryzacja świetne zmniejsza blask promieni słońca, odbijających się od powierzchni wody. Będziesz wiedział, że Twoje modele są spolaryzowane, jeśli widzisz coś poza odblaskami na powierzchni, na którą patrzysz lub gdy możesz dostrzec to, co znajduje się pod taflą wody.

Poszukujesz okularów przeciwsłonecznych, które poprawią komfort widzenia? Sprawdź nasze modele posiadające skuteczną ochronę przed promieniowaniem UV

3. Porównaj dwie pary okularów przeciwsłonecznych

Innym sposobem określenia polaryzacji okularów jest porównanie ich z parą, co do której masz pewność, że nie posiada tej specjalistycznej powłoki. Kiedy trzymasz oba modele oprawek, jedną przed drugą, powinieneś przez nie widzieć. Jeśli jednak pochylisz lub obrócisz jedną z par pod kątem 90 stopni, obraz się ściemni. Będzie to następstwem odfiltrowania nadmiaru światła w sytuacji, gdy okulary są spolaryzowane.

4. Sprawdź etykietę okularów

Oczywiście najprostszym sposobem sprawdzenia, czy Twoje okulary przeciwsłoneczne są spolaryzowane, jest sprawdzenie opisu produktu (jeśli kupiłeś przez Internet), etykiety dołączonej do okularów lub pudełka, w którym zostały dostarczone oraz naklejki na soczewkach. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie firmy szczerze podają rzeczywistą zawartość swoich produktów, więc może to nie być najskuteczniejsza metoda potwierdzania polaryzacji. Jeśli jednak postawiłeś na markowe okulary przeciwsłoneczne, możesz uwierzyć firmie na słowo.

Kto potrzebuje soczewek z polaryzacją?

Soczewki polaryzacyjne zmniejszają obciążenie oczu, dlatego są idealne dla każdego, kto spędza znaczną ilość czasu na świeżym powietrzu. Jednak szczególnie przydatne będą w przypadku niektórych czynności, takich jak pływanie łódką, bieganie, łowienie ryb, jazda na rowerze, a przede wszystkim prowadzenie samochodu. Jeśli dużo czasu spędzasz za kółkiem, koniecznie sprawdź, jakie wybrać okulary przeciwsłoneczne dla kierowców.

Okulary posiadają polaryzację to rozwiązania, które sprawdzą się także u osób cierpiących na nadwrażliwość na światło słoneczne. Często zmagają się oni z podrażnieniem i zaczerwienieniem oczu po dłuższym przebywaniu na zewnątrz. Soczewki ze specjalną powłoką rozwiążą ten problem.

Autor artykułu

Łukasz Flak

Optyk i optometrysta z wieloletnim stażem, nieustannie podnoszący swoje kwalifikacje. Doświadczenie zdobywał pracując z pacjentami w salonach optycznych w Krakowie. Specjalizuje się w badaniu wzroku, doborze okularów korekcyjnych oraz soczewek kontaktowych.

Komentarze: 0

Zostaw swój komentarz

Ostatnio na Blogu