Jak radzić sobie z zaparowanymi okularami? 4 bezpieczne rozwiązania

| Kategoria: Okulary korekcyjne | Komentarze: 0

Każdy, kto nosi okulary korekcyjne, wie, że jedną z najbardziej irytujących rzeczy, jest ich zaparowywanie. Zwykle dochodzi do tego podczas przechodzenia z ciepłego do zimnego środowiska i odwrotnie. Powoduje to nie tylko dyskomfort, ale także negatywnie wpływa na bezpieczeństwo. Jeśli prowadzisz samochód lub obsługujesz maszyny, musisz widzieć wyraźnie. Na szczęście istnieje kilka sposobów na rozwiązanie tego problemu. Jednak zanim do nich przejdziemy, przyjrzyjmy się głównym przyczynom zaparowania szkieł okularowych.

jak radzić sobie z parowaniem szkieł okularowych

Co powoduje zaparowywanie okularów?

Główną przyczyną zaparowywania okularów jest różnica temperatur między okularami, a otoczeniem oraz ilość pary wodnej w powietrzu. Jeśli na zewnątrz jest chłodno, ciepło naszego ciała może spowodować kondensację pary wodnej z powietrza na soczewkach okularowych. Właśnie dlatego zaparowywanie okularów zwiększa się w okresie jesienno-zimowym. To jednak niejedyne momenty, podczas którego dochodzi do tego zjawiska. Możemy się z nim spotkać także podczas picia gorących napojów, gotowania czy uprawiania aktywności fizycznej, takiej jak bieganie. Warto podkreślić, że może ono się nasilić w sytuacji, gdy mamy oprawki źle dopasowane do kształtu twarzy.

Kluczowe czynniki przyczyniające się do zaparowania okularów to:

  • temperatura otoczenia;
  • ciasne okulary - powodują brak przepływu powietrza;
  • zwiększona wilgotność - im jej ilość jest wyższa w powietrzu, tym większe prawdopodobieństwo zaparowania szkieł okularów;
  • wysiłek fizyczny - ciężka praca lub aktywność powoduje rozgrzanie ciała i wytwarzanie potu. Dodatkowa wilgotność i ciepło przyczyniają się do zaparowania soczewek.

Jak zapobiec zaparowywaniu okularów? Sposoby na zaparowane okulary

Zaparowane soczewki to problem towarzyszący każdemu, kto nosi okulary korekcyjne. Jest to też jeden z powodów, dla którego ludzie przerzucają się na szkła kontaktowe. Wystarczy jednak zastosować kilka sprawdzonych metod, aby zapewnić sobie dobrą widoczność i zminimalizować parowanie szkieł w chłodniejszych porach roku lub podczas ćwiczeń.

1. Zadbaj o właściwe ułożenie okularów na nosie

Choć może wydawać się to banalne, to poprawne ułożenie oprawek na nosie ma znaczenie w przypadku parowania szkieł. Zagwarantujemy w ten sposób odpowiednią cyrkulację wydychanego powietrza. W sytuacji, gdy pojawi się na nich zaparowanie, będą mogły szybciej odparować. Warto także sprawdzić, czy oprawki nie opierają się większą powierzchnią na policzkach oraz nie przylegają zbyt bardzo do kości czołowej. W wielu przypadkach wystarczy odpowiednia regulacja nosków. Nawet niewielka korekta może wpłynąć na wygodę użytkowania i obniżyć częstotliwość zaparowywania okularów. Jednak nie wyeliminuje tego problemu całkowicie. Warto także w momencie zakupu oprawek zastanowić się nad ich kształtem. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak dobrać okulary do rysów twarzy, przeczytaj nasz artykuł: Jak dobrać okulary do kształtu twarzy? Przydatne wskazówki

Szukasz skutecznego sposobu na parujące szkła okularowe? Sprawdź naszą ofertę okularów korekcyjnych i dobierz parę o kształcie dopasowanym do rysów twarzy

2. Ściereczki do okularów zapobiegające parowaniu

Bez względu na to, czy Twoim celem jest jedynie wyczyszczenie okularów z kurzu, odcisków palców, czy osiadającej na nich pary wodnej, pamiętaj, aby zawsze używać odpowiednich do tego preparatów.

Zdaniem eksperta:

Dobrym rozwiązaniem jest zakup jednorazowych ściereczek nawilżonych specjalnym płynem zapobiegającym parowaniu szkieł. Cechują się one jednak dość krótkim czasem działania, bo zwykle po upływie 24 godzin, wymagane jest ponownie przetarcie nimi soczewek. Przy zakupie chusteczek przeciw parowaniu szkieł, należy zwrócić uwagę, aby nie posiadały w składzie alkoholu, gdyż prowadzi on do uszkodzenia powłoki antyrefleksyjnej.

- mówi Łukasz Flak z okotrendy.pl

3. Płyny lub spraye zapobiegające parowaniu szkieł okularowych

Każdy okularnik wie, że czyste szkła to podstawa dobrego widzenia, a dodatkowo w sezonie zimowym warto zainwestować w środki, zapobiegające ich parowaniu. W sklepach znajdziemy specjalne płyny, żele a nawet spraye, pomagające pozbyć się problemu pary wodnej, gromadzącej się na soczewkach w momencie kontaktu ciepłego powietrza z zimnymi okularami. Wystarczy rozprowadzić substancję na ich powierzchni i za pomocą ściereczki wytrzeć do sucha. Preparaty zapewniają nie tylko ochronę przed parowaniem, ale także skutecznie czyszczą okulary z kurzu i brudu. Efekt zwykle utrzymuje się aż do momentu umycia szkieł.

4. Soczewki i powłoki zapobiegające parowaniu okularów

Decydując się na zakup okularów korekcyjnych, zwykle największą wagę przywiązujemy do ich kształtu, koloru czy materiały wykonania. Jednak prócz wyboru okularów korekcyjnych okrągłych, okularów korekcyjnych wayfarer czy okularów korekcyjnych kocich, warto także dobrze dobrać powłoki uszlachetniające. Kupując szkła z właściwościami hydrofobowymi, kropelki pary wodnej nie będą do nich przylegać, a nawet jeśli ulegną zaparowaniu, to proces ich odparowywania przebiega szybciej, niż w przypadku konwencjonalnych soczewek okularowych. Chociaż jest to zdecydowanie najdroższy sposób walki z parowaniem, to zapewnia największą wygodę. Eliminuje często konieczność stosowania specjalnych ściereczek czy środków.

Niebezpieczne metody na parujące okulary. Czyli czego unikać?

W internecie znaleźć można wiele domowych metod na walkę z zaparowanymi okularami. Część z nich jest w ogóle nieskuteczna, a niektóre, choć przyniosą zamierzony efekt, będą niebezpieczne. Powłoki ochronne na soczewkach łatwo uszkodzić, a szkła porysować. Można spotkać się z poradami dotyczącymi przecierania okularów pianką do golenia, mydłem, a nawet pastą do zębów czy szamponem. Jednak zdecydowanie odradzamy przeprowadzanie tych eksperymentów. W składzie środków do pielęgnacji i higieny znajdują się ostre drobinki, alkohol, a także substancje zapachowe, które przy stosowaniu mogą trwale uszkodzić powłoki antyrefleksyjne.

Autor artykułu

Łukasz Flak

Optyk i optometrysta z wieloletnim stażem, nieustannie podnoszący swoje kwalifikacje. Doświadczenie zdobywał pracując z pacjentami w salonach optycznych w Krakowie. Specjalizuje się w badaniu wzroku, doborze okularów korekcyjnych oraz soczewek kontaktowych.

Komentarze: 0

Zostaw swój komentarz

Ostatnio na Blogu