Ponadczasowe okulary Ray-Ban - jak rozpoznać czy są oryginalne?

| Kategoria: Okulary korekcyjne | Komentarze: 0

Marka Ray-Ban to lider w dziedzinie okularów korekcyjnych i okularów przeciwsłonecznych. Klienci cenią sobie ich produkty za wysoką jakość wykonania, ponadczasowy design oraz wysoki komfort użytkowania. Duża ilość wzorów, kształtów (m.in. okulary przeciwsłoneczne wayfarer, aviatory, okrągłe, kocie, prostokątne) i kolorów pozwala dobrać idealnie dopasowane okulary, którymi będziemy cieszyć się przez wiele lat. Niestety ogromna popularność oprawek Ray-Ban sprawiła, że stały się one jednocześnie najczęściej podrabianymi okularami na całym świecie. Dziś wyjaśniamy, jak odróżnić oryginalne Ray-Ban od podróbek. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj kilka sposobów sprawdzenia oryginalności okularów tej kultowej marki. 

Jak rozpoznać podróbki okularów Ray Ban?


Krótka historia marki Ray-Ban, czyli jak to się zaczęło?

Wbrew pozorom historia okularów Ray-Ban nie jest związana z rozwojem mody, a lotnictwa. Za stworzenie najpopularniejszej marki okularowej na świecie odpowiada amerykańskie przedsiębiorstwo Bausch & Lomb. W przeszłości firma blisko współdziałała z wojskiem USA. 

W pierwszych dekadach XX wieku lotnictwo doświadczyło intensywnego postępu, co przynosiło liczne trudności i zadania do przezwyciężenia. Jednym z nich było gorsze samopoczucie pilotów w wyniku narażania się na światło słoneczne, co powodowało problemy z widzeniem oraz przyczyniało się do bólów głowy i uczucia mdłości. Na przełomie lat 20-tych armia amerykańska zwróciła się do firmy Bausch & Lomb z prośbą o stworzenie okularów, które pomogłyby rozwiązać te problemy. Tak narodziła się marka Ray Ban. Oryginalne okulary Ray-Ban miały chronić oczy przed promieniami słonecznymi, a jednocześnie zapewnić pilotom wyraźny obraz. Pierwsze modele wyróżniały się zielonymi soczewkami Anti Glare i kształtem typu Aviator. 

Z czasem okulary z logo Ray-Ban zyskały coraz większą popularnością i to nie tylko wśród pilotów. Pokochało je całe Hollywood i największe gwiazdy kina, a to za sprawą filmu „Śniadanie u Tiffaniego” z Audrey Hepburn w roli głównej. Ray-Ban stał się wówczas globalnym liderem. Mimo upływu lat marka nadal cieszy się ogromną popularnością. 

Jak rozpoznać podróbki Ray-Ban? Ważne wskazówki do sprawdzenia przed zakupem

Przed zakupem okularów marki Ray Ban koniecznie musimy zwrócić uwagę na pewne detale, pozwalające nam odróżnić podróbki od oryginalnych oprawek. 

Pudełko

Na pierwszy rzut oka tekturowe pudełko po oryginalnych okularach Ray-Ban niczym nie różni się od tego, które otrzymujemy w przypadku podróbek. Wystarczy przyjrzeć się jednak detalom, by zauważyć różnice, które powinny nas zaniepokoić. Kartonik po oryginalnych okularach Ray-Ban jest wykonany z grubszego tworzywa, w delikatnym połyskującym, srebrno-szarym kolorze. Na opakowaniu znajdziemy kod kreskowy oraz model i rozmiar. Ponadto pudełko po oryginalnych okularach będzie miało na przodzie i z boku nadrukowane logo Ray Ban ze znaczkiem ®. W przypadku podróbek oprawek Ray-Ban na próżno szukać kodu QR. 

Etui na okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne marki Ray-Ban

Aby sprawdzić autentyczność okularów Ray-Ban, należy bliżej przyjrzeć się także etui. W zależności od rodzaju oprawek, które wybierzemy, dostępnych jest kilka różnych etui. Zawsze jednak powinno mieć znak marki Ray-Ban z oznaczeniem oryginalności ® oraz napisem „100% UV Protection - Ray-Ban - Sunglasses By Luxottica”. W większości modeli napis ten znajduje się po lewej stronie, choć nie jest to reguła - w przypadku okularów dziecięcych Ray Ban logo marki umieszczone jest wyjątkowo na środku. Nasze wątpliwości co do oryginalności na pewno powinno budzić logo na etui w formie naklejki umieszczone w innym miejscu.

Akcesoria do okularów Ray-Ban

Nawet jeżeli podróbki okularów Ray-Ban łudząco przypominają oryginalne, często mogą różnić się dodatkowymi akcesoriami. Do oryginalnego produktu zawsze dołączona będzie ściereczka z mikrofibry do czyszczenia okularów, wykonana z jasnego materiału, z wydrukowanym logo marki na czerwonym tle, zapakowana w niewielki foliowy woreczek i złożona w prostokąt. Oprócz tego znajdziemy także broszurę, która zwykle posiada logo marki oraz znacznik oryginalności ®. Broszura nie jest certyfikatem potwierdzającym oryginalność okularów, zdarza się, że może się różnić w zależności od modelu, ale jej brak sugeruje, że mamy do czynienia z podróbką.

Zauszniki

Zauszniki to takie elementy, z których możemy naprawdę sporo dowiedzieć się nie tylko o samym modelu okularów, ale również o jego autentyczności. 

Zdaniem eksperta:

Przede wszystkim oryginalne okulary Ray-Ban nigdy całe nie są pakowane w folii, co często ma miejsce w podróbkach. Producent umieszcza ją wyłącznie na jeden zausznik. Co więcej, zausznik oryginalnych modeli Ray Ban będzie posiadał logo marki. Powinno ono być wtopione w plastik i umieszczone blisko krawędzi. Wewnątrz lewego zausznika znajdziemy oznaczenie okularów. W przypadku okularów korekcyjnych Ray Ban numer będzie zaczynał się od skrótu RX, z kolei w przeciwsłonecznych od RB

- mówi Łukasz Flak z okotrendy.pl

Soczewki okularowe w Ray-Banach

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę przed zakupem okularów Ray Ban, są soczewki okularowe. Prawdziwe okulary Ray Ban posiadają logo marki umieszczone w górnej części prawej soczewki. Powinno być ono wyraźne i wyczuwalne pod palcem - jeśli posiada wady, tzn. jest rozmyte lub ledwo widoczne, może to świadczyć o tym, że najprawdopodobniej mamy do czynienia z podróbką. W okularach przeciwsłonecznych Ray Ban umieszcza się dodatkowo złotą lub białą naklejkę z tekstem ,,Polarized”, co oznacza, że model został wyposażony w polaryzację. Podróbki Ray Ban najczęściej mają naklejkę z napisem ,,100% UV protection”.

Szukasz okularów Ray Ban z gwarancją autentyczności?
Zajrzyj do naszego sklepu i wybierz idealny model dla siebie

Gdzie kupić oryginalne okulary Ray Ban?

Wymieniliśmy kilka sposobów sprawdzenia autentyczności okularów Ray Ban. Jak można wywnioskować, detale w tym wypadku mają ogromne znaczenie. Oryginalne oprawki Ray Ban mogą jedynie nieznacznie różnić się od podróbek, które bardzo często wcale nie są tańsze. 

Mimo że oryginalne okulary marki Ray Ban nie należą do najtańszych, w tym wypadku płacimy za wysoką jakość wykonania, która przekłada się na komfort noszenia, a także trwałość. Co więcej, wszystkie autentyczne oprawki zawsze podlegają gwarancji producenta, dlatego jest to inwestycja, której warto dokonać.

Aby mieć pewność co do oryginalności wybranego modelu okularów Ray Ban, przede wszystkim unikaj zakupów z niepewnych źródeł czy z budzących wątpliwości aukcji internetowych. Zarówno oryginalne okulary Ray Ban aviator, jak i modele przeciwsłoneczne dostępne są, w wielu modnych rodzajach oprawek i kolorach, w sklepie internetowym OkoTrendy. Kupując w OkoTrendy, otrzymujemy gwarancję autentyczności produktu. 


Autor artykułu

Łukasz Flak

Optyk i optometrysta z wieloletnim stażem, nieustannie podnoszący swoje kwalifikacje. Doświadczenie zdobywał pracując z pacjentami w salonach optycznych w Krakowie. Specjalizuje się w badaniu wzroku, doborze okularów korekcyjnych oraz soczewek kontaktowych.

Komentarze: 0

Zostaw swój komentarz

Ostatnio na Blogu