Jak czytać receptę na okulary?

| Kategoria: Okulary korekcyjne | Komentarze: 0

Po przeprowadzonym badaniu okulistycznym przychodzi moment, w którym lekarz wręcza nam receptę. Znajdują się na niej wszelkie niezbędne dane dotyczące naszej wady wzroku, dzięki którym możliwe będzie wykonanie idealnych szkieł poprawiających jakość codziennego funkcjonowania. Oznaczenia na otrzymanym skrawku papieru nie dla wszystkich są jednak jasne i zrozumiałe, a warto je znać przed zakupem wymarzonych okularów. Co oznaczają wartości w tabeli? Jak rozszyfrować skróty i poszczególne symbole? Podpowiadamy, jak poprawnie czytać receptę na okulary!

Jak czytać receptę od okulisty?

Spis treści:

Dlaczego warto umieć odczytać receptę na okulary?

Paradoksem jest, że wiele osób od lat noszących okulary korekcyjne wciąż nie do końca potrafi odczytać danych z recepty od okulisty. Teoretycznie nie ma takiej potrzeby: będąc w salonie optycznym, przekazujemy pracownikowi otrzymany po badaniu papierek i wszystko niejako dzieje się samo, a nam pozostaje dobór oprawek korekcyjnych w odpowiednim kształcie. W razie ewentualnych wątpliwości zawsze istnieje możliwość dopytania, co oznaczają poszczególne wartości. Inaczej jest jednak, jeśli zamawiamy okulary w optycznym sklepie internetowym: tam parametry musimy wpisać sami. Wtedy znajomość danych na recepcie może okazać się kluczowa do wyboru właściwych soczewek. Umiejętność odczytywania recepty jest też ważna dla naszego własnego spokoju: zrozumienie ujętych tam oznaczeń pozwoli lepiej poznać naszą wadę wzroku.

Zdaniem eksperta:

Klienci często otrzymują receptę od okulisty lub optometrysty i nie potrafią jej rozszyfrować. Co to jest cylinder? Co oznacza sfera? Czym jest oś, czym jest PD? Zdecydowanie warto nabyć podstawową wiedzę z obszaru optyki i okulistyki, aby znać odpowiedzi na tych kilka elementarnych pytań. Ma to szczególne znaczenie w przypadku zamawiania okularów przez Internet - mówi Łukasz Flak z okotrendy.pl.

- mówi Łukasz Flak z okotrendy.pl

Polecamy artykuł: Jak rozpoznać wadę wzroku? 6 sygnałów, że Twój wzrok się pogarsza

Jak czytać receptę od okulisty?

Wszystkie recepty wystawione przez lekarza okulistę są do siebie podobne. Mają formę tabeli, w której znajdują się dane niezbędne do wykonania szkieł dostosowanych do określonej wady wzroku. Oznaczenia i hasła na recepcie możemy podzielić na parametry podstawowe i dodatkowe.

Oznaczenia podstawowe na recepcie

Do analizy i zrozumienia informacji z recepty, niezbędne nam będą następujące dane:

  • DAL - część tabeli odnosząca się do szkieł, które są dedykowane osobom z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością, bądź astygmatyzmem. Informacje te są potrzebne do określenia, kiedy potrzebne będzie noszenie szkieł: podczas prowadzenia samochodu, spacerów, czy może oglądania telewizji. Ich zadaniem jest zapewnienie wyraźnego widzenia obiektów w oddali.
  • BLIŻ - fragment recepty, który określa okulary mające na celu poprawę jakości widzenia z bliska (na przykład podczas czytania, pracy z dokumentami, przeglądania smartfona czy przed monitorem).
  • OP - korekcja prawego oka.
  • OL - korekcja lewego oka.
  • STREFA (SPF) - ta kolumna określa siłę i moc soczewki. Parametr ten wyznaczany jest z bardzo precyzyjną dokładnością: do 0,25 dioptrii sferycznych. Wartość ta może być ujemna (np. -1,25) lub dodatnia (np. +0,5). Jeśli sferyczna korekcja oka nie jest wymagana, znajdzie się tam zapis: 0,0 lub PLAN (czyli zalecanymi okularami będą tak zwane zerówki).
  • CYLINDER (CYL) - znajdują się tu informacje dotyczące astygmatyzmu. Wada ta może dotyczyć jednego lub obu oczu, mieć wartości dodatnie lub ujemne i określa się ją z dokładnością do 0,25 dioptrii cylindrycznych.
  •  - idzie w parze z wartością cylindra i mówi o stopniu korekcji astygmatyzmu. Podawana jest w stopniach - od 0 do 180. To parament niezbędny do założenia w oprawie soczewek.
  • PD - określa rozstaw źrenic (odległość pomiędzy środkiem źrenic a grzbietem nosa). Wynik podawany jest w milimetrach i zwykle zamyka się w przedziale 20 - 40 mm. Dzięki tym wyliczeniom możliwe jest wykonanie okularów, które będą zapewniały jak najlepszy komfort noszenia.

Oznaczenia dodatkowe na recepcie

Na recepcie od okulisty mogą się również znaleźć dane dodatkowe, takie jak:

  • ADDYCJA (ADD) - różnica między korekcją dali i korekcją bliży.
  • PRYZMAT - informacja podawana, jeśli u osoby badanej występuje zez lub problemy z widzeniem obuocznym.
  • BAZA PRYZMATU - określa kierunek pryzmatu. Jest wyrażana w postaci wartości kąta (od 0 do 360 stopni) lub w sposób opisowy.

Wystawiona recepta - i co dalej?

Po badaniu wzroku i otrzymaniu recepty nie pozostaje nam już nic innego, jak kupić okulary. Warto wybrać do tego profesjonalny salon optyczny lub sprawdzony sklep internetowy, który oferuje markowe oprawki korekcyjne. Z wyrobieniem okularów nie warto czekać zbyt długo - wada może postępować, szczególnie podczas intensywnej pracy przed komputerem. Chociaż recepta na okulary nie ma określonego terminu ważności, przyjmuje się, że po roku od wystawienia może już przestać być aktualna.

Kto wystawia receptę na okulary?

Receptę na okulary korekcyjne wystawia okulista lub optometrysta (specjalista diagnozujący wady wzroku). Po stwierdzeniu wady warto wykonywać co roku badania kontrolne, aby mieć pewność, że wada nie postępuje (lub przeciwdziałać jej postępowaniu). Osobom bez stwierdzonej wady wzroku zaleca się przeprowadzanie badań okulistycznych co dwa lata.

Czy można kupić okulary korekcyjne bez recepty?

Do zakupu okularów korekcyjnych nie jest potrzebna recepta, zawsze jednak warto wykonać badanie kontrolne. Nieodpowiednio dobrane soczewki mogą nie tylko pogorszyć wadę wzroku, ale też znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jeśli jednak znamy swoje wartości korekcji i mamy pewność, że nie uległy one zmianie, można dokonać zakupu bez wystawiania nowej recepty (kiedy na przykład nasze poprzednie okulary korekcyjne z tworzywa sztucznego uległy zniszczeniu lub chcemy zamówić inny rodzaj oprawek).

Jak wybrać idealne okulary? Co wziąć uwagę?

Znalezienie odpowiednich okularów korekcyjnych damskich lub oprawek korekcyjnych męskich to niekiedy duże wyzwanie. Należy podejść do tego odpowiedzialnie, ale warto też wiedzieć, że może sprawić to wiele radości. Szukając modelu idealnego dla siebie dobrze jest pamiętać o dopasowaniu ich do kształtu twarzy i typu urody, naszego stylu oraz własnych preferencji.

Masz receptę na okulary i stoisz przed wyborem idealnego modelu?
Zajrzyj do naszego sklepu i wybierz okulary korekcyjne dla siebie w modnych kształtach!

Powiązane artykuły:

Łukasz Flak

Optyk i optometrysta z wieloletnim stażem, nieustannie podnoszący swoje kwalifikacje. Doświadczenie zdobywał pracując z pacjentami w salonach optycznych w Krakowie. Specjalizuje się w badaniu wzroku, doborze okularów korekcyjnych oraz soczewek kontaktowych.

Komentarze: 0

Zostaw swój komentarz

Ostatnio na Blogu