Wymiana szkieł w okularach - czy zawsze jest to możliwe?

| Kategoria: Root | Komentarze: 0

Mimo zauważalnej popularności soczewek kontaktowych nadal wiele osób preferuje noszenie okularów korekcyjnych. Oferowane na rynku modele są nie tylko funkcjonalne i wygodne, ale także wpisują się w aktualne trendy modowe. Szeroki wybór oprawek w różnych kształtach, kolorach i designie sprawia, że każdy jest w stanie dobrać parę, w której czuje się dobrze. Jednak ludzie często przywiązują się do noszonych okularów, dlatego nie chcą ich zmieniać na inne, nawet gdy konieczna jest wymiana szkieł. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, kiedy wymiana soczewek okularowych w starych oprawach jest możliwa i opłacalna. Wyjaśniamy, w jakich sytuacjach konieczny jest zakup nowej pary.

Czy możliwa jest wymiana soczewek w okularach

Kiedy należy wymienić szkła w okularach?

Okuliści nieustannie przypominają o konieczności regularnego badania wzroku. Kontrola jakości widzenia powinna być przeprowadzana nie rzadziej niż co dwa lata. Jeśli wcześniej zauważymy pogorszenie jakości obrazu lub inne dolegliwości, takie jak zaczerwienienie lub pieczenie oczu nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty. Zmiana wady wzroku (pogorszenie lub poprawa) nie jest jedynym powodem, dla którego zachodzi konieczność wymiany szkieł w okularach. Do innych przyczyn należą rysy na soczewkach lub inne uszkodzenia, brak powłok uszlachetniających. Mimo najlepszych chęci nie jesteśmy w stanie ochronić okularów korekcyjnych przed drobnymi uszkodzeniami. Wystarczy chwila nieuwagi, aby odłożyć je szkłami do dołu lub przetrzeć materiałem, który nie jest do tego przeznaczony. W ciągu 2-3 lat użytkowania na pewno pojawią się na nich zarysowania, które pogorszą komfort widzenia.

Kupując nowe soczewki okularowe, zadbaj o powłoki uszlachetniające

Gdy okulista stwierdzi konieczność wymiany szkieł w okularach na nowe, warto zadbać, aby posiadały odpowiednie warstwy ochronne, odpowiadające za komfort i jakość widzenia. Obecnie możemy zdecydować się na:

  • powłokę antyrefleksyjną - stanowi ochronę przed refleksami świetlnymi, tym samym poprawia kontrast widzenia i przejrzystość soczewki.
  • powłokę polaryzacyjną - zapewnia w okularach przeciwsłonecznych niwelowanie odbijajacych się od płaskich powierzchni odblasków i refleksów. Pozwala na swobodną obserwację otoczenia nawet przy dużym nasłonecznieniu.
  • powłokę hydrofobową - problemem wielu użytkowników okularów, zwłaszcza w chłodniejszych porach roku, są zaparowane szkła okularowe. Powłoka hydrofobowa sprawia, że soczewki szybciej odparowują bez smug.
  • powłoką antystatyczną - sprawia, że kurz nie przylega do powierzchni szkieł w okularach.

Czy wymiana szkieł w okularach zawsze jest możliwa?

Konieczność wymiany soczewek w okularach ze względu na wadę wzroku czy ich uszkodzenie, nie zawsze musi się wiązać z zakupem całego kompletu. W wielu salonach optycznych istnieje możliwość wstawienia nowych szkieł do własnych opraw okularowych. Jeśli lubisz swoje ramki lub nie chcesz po raz kolejny w krótkim czasie wydawać większej sumy pieniędzy na okulary korekcyjne, możesz zdecydować się właśnie na takie rozwiązanie. Należy jednak mieć na uwadze, że na wymianę szkieł nie można liczyć w każdym przypadku: 

  • Zakłady optyczne nie chcą podejmować się wstawienia nowych soczewek, gdy oprawki są w złym stanie. Wyjmowanie szkieł ze zniszczonych okularów korekcyjnych wykonanych z tworzywa sztucznego stwarza ryzyko, że ramki połamią się lub pokruszą. Nikt nie chce brać na siebie odpowiedzialności, która wiąże się z potencjalnymi pretensjami, a nawet roszczeniami finansowymi ze strony klienta.
  • Zdarzają się także sytuacje, że szkieł nie można wymienić w oprawkach dobrej jakości. Ma to związek z problemami z dopasowaniem kształtu ramek do wielkości soczewki.
  • Może także zdarzyć się, że nasze oprawki nie będą dobrze wyglądać z nowymi, grubszymi szkłami. W takiej sytuacji niestety będziemy musieli wydać pieniądze podwójnie - pierwszy raz za wymianę szkieł a drugi za zakup całego kompletu.

Zdaniem eksperta:

Możliwa jest także wymiana soczewek w okularach przeciwsłonecznych. Jednak w tym przypadku klienci po uszkodzeniu swojej pary zazwyczaj decydują się na zakup nowego modelu. Należy jednak pamiętać, że wymiana szkieł w oprawkach nie będzie możliwa w przypadku opraw bardzo niskiej jakości. Dlatego osoby, którym zależy, aby mieć oprawki na długi czas, powinny wybierać markowe okulary przeciwsłoneczne lub korekcyjne, kupione w sprawdzonym sklepie internetowym lub salonie optycznym - mówi Łukasz Flak z okotrendy.pl

Jak długo trwa wymiana szkieł okularowych?

Czas oczekiwania na wymianę szkieł w okularach zależy od salonu optycznego. Usługa ta nie zostanie wykonana od ręki, dlatego należy liczyć się z tym, że przez 1-2 dni pozostaniemy bez oprawek. W przypadku, gdy zdecydujemy się dokonać wymiany soczewek przez Internet, to naszym obowiązkiem będzie wykonanie wielu pomiarów.

Ile kosztuje wymiana szkieł w okularach?

Koszt wymiany szkieł w okularach korekcyjnych bez wątpienia jest niższy niż zakup zupełnie nowej pary, gdyż płacimy jedynie za same soczewki. Jednak dodatkowo trzeba będzie pokryć koszty samej usługi demontażu i montażu szkieł. W tym zakresie ceny są dość zróżnicowane w zależności od salonu optycznego. Im bardziej zaawansowana konstrukcja, tym wyższą sumę zapłacimy. 

Potrzebujesz nowych okularów, ponieważ Twoje szkła są porysowane? Sprawdź naszą ofertę markowych okularów korekcyjnychw modnych kształtach unikatowym designie.

Nowe szkła do starych oprawek - czy to zawsze się opłaca?

Z jednej strony, zachowanie starych oprawek może być korzystne dla portfela, gdyż nie trzeba inwestować w nowe. Z drugiej, decydując się na wymianę szkieł do starych okularów, musimy mieć pewność, że są w dobrym stanie technicznym i będą odpowiednio dopasowana do soczewek. Nie zawsze jednak jest to możliwe, a niewłaściwie dobrana oprawa może wpłynąć negatywnie na jakość widzenia oraz wygodę użytkowania. Dlatego też warto zawsze skonsultować się z fachowcem przed podjęciem decyzji.

Porysowane okulary przeciwsłoneczne - jak do tego nie dopuścić?

Okulary przeciwsłoneczne nawet bardziej niż korekcyjne narażone są na zarysowania. Często zostawiamy je na plaży lub wrzucamy w ciągu dnia do plecaka czy torebki bez ochronnego etui. Kierowcy powinni także pamiętać, aby nie zostawiać ich w rozgrzanym samochodzie. Przeczytaj artykuł: Jak dbać o okulary przeciwsłoneczne? Sprawdź, co może je uszkodzić?, a Twoja ulubiona para okularów przeciwsłonecznych Gucciokularów przeciwsłonecznych Pradaokularów przeciwsłonecznych Vogue lub innych będzie służyła Ci przez długi czas. 

Autor artykułu

Łukasz Flak

Optyk i optometrysta z wieloletnim stażem, nieustannie podnoszący swoje kwalifikacje. Doświadczenie zdobywał pracując z pacjentami w salonach optycznych w Krakowie. Specjalizuje się w badaniu wzroku, doborze okularów korekcyjnych oraz soczewek kontaktowych.

Komentarze: 0

Zostaw swój komentarz

Ostatnio na Blogu