Jak dbać o okulary korekcyjne, by służyły latami?

| Kategoria: Okulary korekcyjne | Komentarze: 0

Okulary korekcyjne są nieodłącznym elementem życia wielu osób. Pozwalają na poprawę jakości widzenia w przypadku osób z wadami wzroku, ale także stanowią ważną część wizerunku. Aby okulary korekcyjne służyły latami, trzeba o nie odpowiednio dbać. Przede wszystkim należy regularnie czyścić szkła przy użyciu specjalnych chusteczek do okularów lub miękkiej mikrofibry. By zabezpieczyć szkła przed porysowaniem, okulary powinny być przechowywane w specjalnym twardym etui ochronnym. Przestrzeganie tych dwóch najważniejszych zasad z pewnością wydłuży żywnością Twoich okularów. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co możesz jeszcze zrobić, by zabezpieczyć swoje okulary przed zniszczeniem. 

Jak czyścić i przechowywać okulary?

Dlaczego warto dbać o okulary korekcyjne? 

Nie jest tajemnicą, że zakup wysokiej jakości okularów korekcyjnych wyposażonych w różne filtry, takie jak antyrefleks, powłokę Blue-Control czy filtr polaryzacyjnych to spory wydatek. Do zakupu okularów warto zatem podejść jak do inwestycji finansowej. Jeśli zależy Ci na tym, aby okulary, jak najdłużej spełniały swoją funkcję i prezentowały się nienagannie, musisz o nie dbać, co powinno być elementem codziennej rutyny. Czyszczenie okularów i odpowiednie przechowywanie to czynności, które należy wykonywać również po to, aby zadbać o swój komfort. Brudne, porysowane szkła lub uszkodzone oprawki pogarszają jakość widzenia, a także negatywnie wpływają na wygląd.

Twoje okulary wymagają wymiany ze względu na stan, w jakim się znajdują?
Zapoznaj się z ofertą naszych okularów korekcyjnych

Jak dbać o okulary korekcyjne? 

Na pielęgnację okularów składa się zarówno regularne czyszczenie, jak i ich odpowiednie przechowywanie. Jeśli zastanawiasz się, jak prawidłowo je czyścić, podpowiemy Ci na co szczególnie należy zwrócić uwagę. Przestrzeganie tych prostych zasad pozwoli cieszyć się okularami przez wiele lat, tym samym zapewnisz sobie wysoki komfort noszenia. 

Jak wyczyścić okulary korekcyjne? 

Do czyszczenia okularów należy używać ściereczki z mikrofibry. Nie pozostawia ona smug na czyszczonej powierzchni oraz doskonale usuwa kurz i brud. Nie zaleca się czyścić okularów wyłącznie ,,na sucho", zwłaszcza jeśli szkła są mocno zabrudzone. Kurz oraz inne zanieczyszczenia, które znajdują się na soczewkach, mogą powodować ich zarysowanie. W związku z tym przed przystąpieniem do czyszczenia warto zwilżyć ściereczkę lub spłukać okulary letnią wodą z dodatkiem niewielkiej ilości mydła lub płynu do naczyń. 

Zdaniem eksperta:

Możesz też użyć specjalnego płynu do czyszczenia okularów, który aplikuje się bezpośrednio na soczewki lub odpowiednich mokrych ściereczek czyszczących. Sprawdzą się one zwłaszcza wtedy, gdy nie masz dostępu do bieżącej wody. Ściereczki do czyszczenia okularów najlepiej zakupić u optyka. W ten sposób czyść nie tylko soczewki, ale również oprawki

- mówi Łukasz Flak z okotrendy.pl

Jak nie czyścić okularów z korekcją?

Do czyszczenia okularów nie używaj ręczników papierowych, chusteczek higienicznych, papieru toaletowego czy elementów garderoby, ponieważ może to spowodować zarysowanie szkieł. W celu przemycia oprawkę zawsze korzystaj z letniej wody, ale nigdy nie gorącej, gdyż wysoka temperatura zniekształci soczewki. Nie czyść okularów silnymi środkami chemicznymi oraz preparatami zawierającymi amoniak (np. płyny do czyszczenia szyb), które mogą usunąć ze szkieł specjalne powłoki. Do czyszczenia nie używaj zbyt dużej siły - w ten sposób mogą ulec deformacji. 

Czyszczenie okularów w myjce ultradźwiękowej

W przypadku bardzo mocno zabrudzonych okularów (np. pozostałości piasku, osady z soli morskiej) może się okazać, że konieczne będzie oddanie ich do optyka w celu profesjonalnego wyczyszczenia w myjce ultradźwiękowej. Zabieg ten pozwala dokładnie usunąć zabrudzenia z najbardziej niedostępnych miejsc i zakamarków, co często jest niemożliwe w przypadku tradycyjnych metod. Mycie w takim urządzeniu odbywa się przy użyciu ultradźwięków, wody i specjalnego płynu. Myjka zapewnia dokładne usunięcie brudu, kurzu oraz tłuszczu ze szkieł, oprawek i wszystkich zakamarków, pozostawiając okulary nieskazitelnie czyste. 

Jak prawidłowo przechowywać okulary korekcyjne? 

Aby zachować okulary korekcyjne w dobrym stanie przez długi czas, musisz pamiętać o prawidłowym przechowywaniu. Gdy ich nie nosisz, zawsze umieszczaj je w etui ochronnym. Chroni ono okulary przed zarysowaniami i uszkodzeniami mechanicznymi, ale również przed kurzem i zabrudzeniami. Pamiętaj też o tym, aby nigdy nie kłaść okularów szkłami skierowanymi w dół, ponieważ w ten sposób możesz je łatwo porysować. By oprawki służyły przez lata, unikaj wahań temperatury. Nie zostawiaj okularów w miejscach narażonych na wysoką lub niską temperaturę, np. na desce rozdzielczej samochodu, w pełnym słońcu. Wysoka temperatura może uszkodzić oprawki i soczewki. Unikaj także miejsc o wysokiej wilgotności, gdyż parowanie wpływa na trwałość niektórych powłok. 

Jak dbać o okulary przeciwsłoneczne?

Dbanie o okulary przeciwsłoneczne w zasadzie niczym nie różni się od pielęgnacji okularów korekcyjnych. Należy do tego podchodzić z taką samą starannością. Okulary przeciwsłoneczne przechowuj w twardym etui, co zwiększy ich żywotność. Do czyszczenia używaj ściereczki z mikrofibry. Nigdy nie noś ich na głowie, bo w ten sposób, przez nieuwagę, mogą spaść i się uszkodzić. 

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jak dbać o okulary przeciwsłoneczne? Sprawdź, co może je uszkodzić

Jak czyścić okulary z powłoką antyrefleksyjną? 

Okulary z antyrefleksem czyścimy w ten sam sposób, co okulary bez żadnej dodatkowej powłoki. Do mycia soczewek okularowych z powłoką antyrefleksyjną użyj ciepłej wody z dodatkiem mydła lub płynu do naczyń, a następnie delikatnie wytrzyj szkła ściereczką z mikrofibry. 

Autor artykułu

Łukasz Flak

Optyk i optometrysta z wieloletnim stażem, nieustannie podnoszący swoje kwalifikacje. Doświadczenie zdobywał pracując z pacjentami w salonach optycznych w Krakowie. Specjalizuje się w badaniu wzroku, doborze okularów korekcyjnych oraz soczewek kontaktowych.

Komentarze: 0

Zostaw swój komentarz

Ostatnio na Blogu