Jak sprawdzić, czy okulary przeciwsłoneczne faktycznie mają filtr UV?

| Kategoria: Okulary przeciwsłoneczne | Komentarze: 0

Okulary przeciwsłoneczne to niezbędny gadżet, szczególnie w bezchmurne i ciepłe dni. Są one nie tylko dodatkiem do stylizacji kobiet i mężczyzn czy ozdobą, ale przede wszystkim praktycznym akcesorium, który ma chronić nasze wrażliwe oczy przed promieniami słońca. Skuteczne zabezpieczenie przed szkodliwymi wiązkami zapewniają odpowiednie filtry, szczególnie filtr UV. Niestety nie wszystkie modele są w niego wyposażone, warto więc dowiedzieć się, jak sprawdzić, czy okulary przeciwsłoneczne mają filtr UV.

Spis treści:

Jak sprawdzić filtr UV w okularach przeciwsłonecznych?

Dlaczego filtr UV jest tak ważny w okularach przeciwsłonecznych?

Okulary przeciwsłoneczne, bez względu na ich rodzaj - oprawki przeciwsłoneczne sportowe czy okulary przeciwsłoneczne z korekcją - powinny posiadać filtr UV. Tylko wtedy będą one spełniać swoją podstawową funkcję, jaką jest ochrona przed słońcem i szkodliwym promieniowaniem. Niestety nie wszystkie dostępne na rynku okulary przeciwsłoneczne damskieoprawki przeciwsłoneczne męskie, a nawet okulary przeciwsłoneczne dla dzieci posiadają odpowiednie zabezpieczenia. Brak niezbędnych filtrów może prowadzić do podrażnienia spojówek, stanów zapalnych i zaczerwienienia oczu, pieczenia czy nadwrażliwości na światło. Stwarza to również zagrożenie wystąpienia chorób, takich jak zaćma lub zwyrodnienie plamki żółtej, czego konsekwencją może być nawet utrata wzroku. O ochronę oczu przed promieniami ultrafioletowymi powinni zadbać nie tylko kierowcy i zażywający leki fotouczulające, ale też wszyscy długo przebywający na słońcu, a szczególnie dzieci.

Zdaniem eksperta:

Kupując modele przeciwsłoneczne, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na obecność filtra UV 400. Kiedy zakładamy okulary na twarz, nasze źrenice rozszerzają się, a w konsekwencji do oczu dociera znacznie więcej światła. Wraz z nim niestety wpadają promienie UV, szkodliwe nie tylko dla oczu, ale również dla skóry. To dlatego w przypadku, gdy przebywamy długo na słońcu, powinniśmy zakładać okulary przeciwsłoneczne i smarować się kremem z filtrem ochronnym SPF

- mówi Łukasz Flak z okotrendy.pl

Czym jest filtr w okularach?

Fale ultrafioletowe (w skrócie UV) to z fizycznego punktu widzenia promieniowanie elektromagnetyczne, którego długość wynosi od 100 do 400 nm. Człowiek nie jest w stanie zobaczyć go gołym okiem, ale może bez trudu poczuć jego skutki - w postaci ciepła. Jego nadmiar niestety prowadzi do oparzeń słonecznych i innych poważnych chorób. Skórę zabezpieczają dedykowane ku temu kremy, ale jak chronić oczy? Wykorzystuje się do tego okulary przeciwsłoneczne, których szkła posiadają specjalny filtr UV 400. Substancje w nim zawarte, naniesione na materiał szkła lub soczewkę, mają właściwości absorbujące i odbijają promieniowanie UV. Dlatego ten typ okularów powinniśmy zakładać nie tylko przebywając na plaży, ale podczas każdej dłuższej ekspozycji na słońce - pozwalają nam ochronić oczy przed szkodliwym światłem.

Filtr UV400 w okularach - co to jest?

Na okularach często możemy spotkać oznaczenie informujące o tym, że produkt posiada filtr UV400. Jest to najpopularniejsza powłoka zabezpieczająca, którą możemy spotkać we wszystkich modelach (nie tylko przeciwsłonecznych, ale też okularach korekcyjnych czy progresywnych). Chroni ona oczy przed działaniem każdego rodzaju promieni słonecznych (UVA, UVB, UVC) o długości fal do 400 nanometrów, czyli tych najbardziej niebezpiecznych dla ludzi.

Jakie wyróżniamy kategorie dotyczące przepuszczalności światła?

Wyróżniamy pięć kategorii przepuszczalności światła. Bez względu na poziom przyciemnienia i kolor soczewki, każdy model powinien posiadać filtr ochronny UV 400.

  1. Kategoria 0 - przepuszczalność na poziomie 80-100%; soczewka przezroczysta lub przydymiona.
  2. Kategoria 1 - przepuszczają 43-80% światła słonecznego.
  3. Kategoria 2 - te modele przepuszczają od 18 do 43% światła (doskonałe na mniej słoneczne dni).
  4. Kategoria 3 - do oka dociera zaledwie 8-18% światła. To uniwersalna i najczęściej spotykana kategoria, która pozwala na ochronę oczu nawet w intensywnym słońcu.
  5. Kategoria 4 - przepuszcza jedynie 3-8% światła; wykorzystywana jest w okularach, które zakłada się podczas wspinaczki w wysokie ośnieżone góry, gdzie słońce jest najsilniejsze.

Jak sprawdzić, czy okulary posiadają filtr UV?

Dobrych okularów przeciwsłonecznych próżno szukać na ulicznych straganach na plażach. Najlepiej kupić je w profesjonalnym internetowym sklepie optycznymJak jednak sprawdzić, czy produkt posiada filtr UV?

  • Przede wszystkim dokładnie przeczytaj informacje od producenta. Przejrzyj opis, metkę, ulotki, instrukcję użytkowania, szukaj naklejki na wybranym modelu.
  • Zorientuj się, czy na produkcie jest oznaczenie o filtrze UV 400.
  • Jeśli okulary spełniają wymagania Unii Europejskiej, powinny posiadać naklejkę CE.
  • Szukaj oznaczenia kategorii przepuszczalności światła (wartości 0-4).
  • Przeprowadź specjalny test w salonie optycznym.

Polecamy artykuł: Jak sprawdzić, czy okulary przeciwsłoneczne mają polaryzację?

Kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na działanie promieniowania ultrafioletowego?

Chociaż promieni UV nie widzimy gołym okiem, to na ich działanie jesteśmy narażeni codziennie. Najwyższy poziom promieniowania występuje latem w godzinach 10.00 - 15.00. Nie oznacza to jednak, że zimą lub przy dużym zachmurzeniu ono nie występuje w ogóle. Okulary przeciwsłoneczne (o odpowiednim wskaźniku przepuszczalności światła) możemy spokojnie nosić przez cały rok.

Co jeszcze wziąć pod uwagę, wybierając idealne okulary przeciwsłoneczne?

Filtr UV to zdecydowanie najważniejsze kryterium wyboru okularów przeciwsłonecznych. Nie można jednak zapomnieć o innych aspektach. Równie ważne są między innymi:

  • materiał wykonania - do wyboru mamy okulary przeciwsłoneczne z tworzywa lub oprawki przeciwsłoneczne metalowe;
  • kształt oprawek - dostosowany do rysów twarzy, upodobań i efekty, jaki zamierzamy osiągnąć (najpopularniejsze to: aviatory - pilotki, wayfarer, kocie oczy, prostokątne, okrągłe, nieregularne, kwadratowe, muchy/oversize, geometryczne i owalne); przeczytaj również nasz poradnik: Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?
  • marka - można wybierać wśród wielu producentów, na przykład: Ray Ban, Dolce & Gabbana, Vogue, Versace, Michael Kors, Prada, Gucci i wiele innych.

Szukasz okularów przeciwsłonecznym z filtrem UV?
Zajrzyj do naszego sklepu i wybierz markowe okulary przeciwsłoneczne, które skutecznie chronią oczy.

Powiązane artykuły:

Łukasz Flak

Optyk i optometrysta z wieloletnim stażem, nieustannie podnoszący swoje kwalifikacje. Doświadczenie zdobywał pracując z pacjentami w salonach optycznych w Krakowie. Specjalizuje się w badaniu wzroku, doborze okularów korekcyjnych oraz soczewek kontaktowych.

Komentarze: 0

Zostaw swój komentarz

Ostatnio na Blogu