Dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne przez cały rok? 5 powodów

| Kategoria: Okulary przeciwsłoneczne | Komentarze: 0

Wszyscy wiemy, jak ważne jest noszenie okularów przeciwsłonecznych latem, jednak większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotne jest ich używanie w innych porach roku. Jesienią, zimą i wiosną słońce znajduje się niżej nad horyzontem, dlatego jesteśmy bardziej narażeni na szkodliwe działanie promieni UV docierających do oczu. Warto pamiętać, że jest ono obecne przez cały rok, nawet w pochmurne dni i w środku zimy. Przeczytaj artykuł i poznaj powody, dla których oprawki przeciwsłoneczne warto mieć przy sobie, niezależnie od tego, jaka temperatura panuje na zewnątrz.

dlaczego nosić okulary przeciwsłoneczne cały rok

Dlaczego okulary przeciwsłoneczne warto nosić nie tylko latem?

Kiedy myślisz o założeniu okularów przeciwsłonecznych, prawdopodobnie wyobrażasz sobie upalne dni na plaży. Ale z noszeniem ulubionych oprawek nie trzeba, a nawet nie należy czekać do lata. Oto 5 najważniejszych powodów, dla których warto używać okularów przeciwsłonecznych przez cały rok.

1. Ochrona oczu przed promieniowaniem

Warto pamiętać, że nawet gdy kończy się lato, nadal powinniśmy dbać o ochronę oczu. Słońce to niewyczerpalne źródło światła, ciepła i szkodliwego promieniowania UV. Jest ono najwyższe w okresie wakacji, gdy spędzamy więcej czasu niż zwykle na świeżym powietrzu, ale kontakt mamy z nim przez cały rok. Jesienią słońce jest niżej na niebie i bliżej horyzontu, więc promieniowanie UV dużo łatwiej przenika do naszych oczu. Mimo że w tym okresie wydają się one mniej intensywne, nadal powinniśmy nosić okulary przeciwsłoneczne, aby zmniejszyć ekspozycję oczu na jego szkodliwe działanie.

2. Ochrona przed wiatrem, kurzem i zanieczyszczeniami

Okulary przeciwsłoneczne zapewniają skuteczną ochronę przed kurzem i zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu. Mogą one dostać się do oczu i spowodować podrażnienie, a nawet bolesne uszkodzenie rogówki. Noszenie oprawek słonecznym wskazane jest dla osób cierpiących na alergię lub sezonowe zapalenie spojówek, które może wystąpić o różnych porach roku. Dodatkowo, gdy wieje zimny wiatr powoduje on dyskomfort dla oczu. Zwłaszcza mroźne, zimowe powietrze pozbawia je nawilżenia, a okulary przeciwsłoneczne stanowią odpowiednią barierę chroniącą przed nim wzrok.

3. Zmniejszenie ryzyka zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej

Zaćma to choroba polegająca na częściowym lub całkowitym zmętnieniu soczewki. Występuje powszechnie i zwykle rozwija się bardzo powoli oraz bezboleśnie. Według WHO ekspozycja oczu na promieniowanie UV może prowadzić do powstania tego schorzenia lub przyspieszyć jego rozwój. Jest to ważny powód, dla którego warto zacząć nosić okulary przeciwsłoneczne nie tylko w miesiącach wakacyjnych. Inną chorobą związaną z wystawieniem oczu na promieniowanie słoneczne jest zwyrodnienie plamki żółtej, które w skrajnych przypadkach może prowadzić do ślepoty lub upośledzenia widzenia.

Zdaniem eksperta:

Długofalowe promieniowanie ultrafioletowe UVA to niskoenergetyczne promienie światła, które mogą przechodzić przez rogówkę i docierać do siatkówki wewnątrz oka, powodując poważne schorzenia. Krótkofalowe promienie ultrafioletowe UVB odznacza się większą intensywnością. Wpływa na powierzchnię skóry, jest także odpowiedzialne za opalanie, oparzenia słoneczne i przedwczesne zmarszczki. Jest w pełni absorbowane przez rogówkę i powoduje stany chorobowe. Dlatego okulary przeciwsłoneczne powinny towarzyszyć nam przez cały rok.

- mówi Łukasz Flak z okotrendy.pl

4. Ochrona skóry wokół oczu

Promienie UV oddziałują nie tylko na gałkę oczną, ale także na powieki i cienką skórę w okolicach oczu. Efektem tego jest jej szybsze starzenie i tworzenie zmarszczek oraz przebarwień. Nałożenie kremu z filtrem na ten obszar często skutkuje dostaniem się go do oczu i nieprzyjemnym pieczeniem. Dodatkowo w ciągu dnia konieczna byłaby jego replikacja. Dlatego noszenie okularów przeciwsłonecznych z dużymi oprawkami jest skutecznym rozwiązaniem w walce o przedłużenie młodego wyglądu.

5. Redukcja odblasków

Najgorsze warunki dla naszych oczu to połączenie mroźnego powietrza, słonecznej pogody i białego puchu na chodnikach oraz drogach. Śnieg odbija promienie UV, zwiększając szkody, jakie to światło może wyrządzić narządowi wzroku. Musimy mrużyć oczy, żeby cokolwiek zobaczyć, co z kolei może powodować ból głowy. Jest to również niebezpieczne, zwłaszcza jeśli jedziemy samochodem. Dzięki wysokiej jakości okularom przeciwsłonecznym z filtrem UV, widzenie będzie wyraźne i komfortowe. Aby uzyskać dodatkową ochronę przed odblaskami, warto wybrać oprawki z soczewkami polaryzacyjnymi. Pamiętajmy także, by w odpowiedni sposób je czyścić. Dowiedz się, jak dbać o okulary przeciwsłoneczne, aby cieszyć się z nowej pary jak najdłużej.

Na co zwrócić uwagę, wybierając okulary przeciwsłoneczne?

Wybór odpowiedniej pary okularów przeciwsłonecznych powinien obejmować więcej niż tylko podkreślenie kształtu twarzy i dopasowanie do garderoby. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na informację o posiadanych filtrach chroniących przed szkodliwym promieniowaniem UV. Niezależnie od tego, czy wybierzemy okulary przeciwsłoneczne okrągłe, okulary przeciwsłoneczne prostokątne, czy też modne okulary przeciwsłoneczne typu aviator lub okulary przeciwsłoneczne wayfarernależy postawić na modele, które zapewniają 100-procentową ochronę naszych oczu.

Szukasz okularów przeciwsłonecznych, które zapewnią ochronę wzroku przez cały rok? Zobacz naszą ofertę modnych opraw z filtrami UV 400 oraz polaryzacją

Autor artykułu

Łukasz Flak

Optyk i optometrysta z wieloletnim stażem, nieustannie podnoszący swoje kwalifikacje. Doświadczenie zdobywał pracując z pacjentami w salonach optycznych w Krakowie. Specjalizuje się w badaniu wzroku, doborze okularów korekcyjnych oraz soczewek kontaktowych.

Komentarze: 0

Zostaw swój komentarz

Ostatnio na Blogu