Jakie okulary wybrać w przypadku astygmatyzmu?

| Kategoria: Okulary korekcyjne | Komentarze: 0

Astygmatyzm to obok krótkowzroczności i dalekowzroczności jedna z najczęściej spotykanych wad wzroku. Przyjmuje się, że cierpi na niego nawet jedna trzecia ludzi na świecie, chociaż w wielu przypadkach jest niezauważalny i bywa wykrywany dopiero podczas rutynowych kontroli okulistycznych. Wada ta wpływa na pogorszenie jakości widzenia: obraz jest krzywy, zwykle zamazany i nieostry. Towarzyszą temu również inne uciążliwe objawy, jak na przykład ból głowy. Korekcja astygmatyzmu polega na doborze odpowiednich szkieł lub soczewek. Jednak jakie okulary wybrać? Podpowiadamy!

Jakie okulary wybrać w przypadku astygmatyzmu?

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm, zwany również niezbornością, to wada refrakcji. Oznacza to, że oko ma problem z ogniskowaniem widzianych obrazów. Prawidłowo pracujący narząd wzroku powinien mieć idealnie kulistą rogówkę o gładkiej powierzchni. Wszelkie zaburzenia i niedoskonałości w jej kształcie sprawiają, że światło na siatkówce nie skupia się tak, jak powinno. Promienie świetlne, które docierają do takiego oka o nieregularnym kształcie rogówki docierają do siatkówki tylko częściowo, czego efektem są między innymi czułość na kontrast i brak ostrości widzenia. Niezborność to wada, która bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie, ponieważ przyczynia się do zaburzenia poczucia przestrzeni.

Co wpływa na rozwój astygmatyzmu?

Astygmatyzm to bardzo często występująca w naszym społeczeństwie wada, która ma charakter dziedziczny. Nie postępuje wraz z wiekiem, nie jest też uzależniona od trybu życia czy długiej pracy przed ekranem komputera. Niezborność może zostać nabyta jedynie w przypadku chorób rogówki lub różnego typu urazami oka.

Zdaniem eksperta:

Najczęstszą odmianą niezborności jest astygmatyzm rogówkowy, który wynika z nieregularnego kształtu rogówki. Wyróżniamy jednak więcej rodzajów tego zaburzenia, na przykład astygmatyzm regularny, nieregularny, wewnętrzny, całkowity (refrakcyjny) czy mieszany. Każda z tych wad wymaga specjalnej konsultacji u okulisty. Na szczęście astygmatyzm można z powodzeniem korygować dzięki odpowiednio dobranym szkłom lub soczewkom

- mówi Łukasz Flak z okotrendy.pl

Jakie są objawy astygmatyzmu?

Astygmatyzm w łagodnej formie bardzo trudno rozpoznać. Wymagana jest do tego wizyta u okulisty, który korzystając z profesjonalnych sprzętów będzie mógł ocenić nierówność rogówki. Istnieją jednak objawy charakterystyczne dla tej wady, które powinny skłonić do szybszej wizyty u specjalisty. Są to między innymi:

  • trudność z widzeniem po zmroku;
  • nieostry, zamazany obraz;
  • podrażnione oczy i zwiększona częstotliwość mrugania;
  • częste bóle głowy;
  • zachowania typowe dla astygmatyków, na przykład przekrzywianie głowy podczas pisania, mylenie liter lub częste przecieranie oczu.

Kiedy zdecydować się na okulary do korekcji astygmatyzmu?

Objawy astygmatyzmu są bardzo często mylone ze zwykłym zmęczeniem. Jeśli jednak problem powraca, a pogorszeniu obrazu i nieostrości w widzeniu towarzyszą migreny (zwłaszcza te mające źródło w okolicach czoła), ból i pocieranie oczu, to znak, że najwyższy czas udać się na wizytę do okulisty. Lekarz przy użyciu profesjonalnych sprzętów wykona niezbędne badania i określi stopień zaawansowania wady. Najprawdopodobniej zaleci również kupno specjalnych okularów korekcyjnych.

Jakie okulary wybrać do leczenia astygmatyzmu?

Odpowiednie okulary to najczęściej stosowana metoda korekcji astygmatyzmu. Nie wystarczą tu jednak zwykłe szkła - konieczny ich specjalny ich rodzaj, zwany szkłami cylindrycznymi. Nazwa pochodzi od ich kształtu, który przypomina wycinek cylindra. Konstrukcja tych szkieł powoduje, że załamują one światło w inny sposób - w przekroju poziomym i pionowym, a moc i oś cylindra uzależniona jest od stopnia zaawansowania wady. Dobór odpowiednich okularów opiera się na niezwykle precyzyjnych pomiarach, ponieważ ogromne znaczenie ma każdy milimetr i stopień kąta nachylenia.

Jakie są inne sposoby leczenia astygmatyzmu?

Oprócz okularów korekcyjnych, astygmatyzm można korygować za pomocą soczewek kontaktowych (tak zwanych soczewek torycznych). W przypadku bardziej zaawansowanej wady można stosować metody operacyjne, na przykład chirurgię refrakcyjną. Współcześnie istnieje również możliwość laserowej korekcji niezborności.

Czy trudno przyzwyczaić się do szkieł cylindrycznych?

Okulary w przypadku astygmatyzmu znacznie poprawiają jakość widzenia, jednak nie dzieje się tak od razu. Zwykle potrzeba trochę czasu na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji. Mózg musi na nowo przyswoić informacje, które przekazują oczy. Wszelkie niedogodności związane z noszeniem nowych okularów powinny ustać po upływie kilku dni.

Jakie oprawki do okularów wybrać?

Szkła cylindryczne, które pomagają niwelować niezborność, są odpowiednie do wszystkich kształtów oprawek. Astygmatycy mogą więc przeglądać bogate oferty internetowych sklepów optycznych i wybierać modele wedle własnego uznania. Do najczęstszych wyborów należą: okulary korekcyjne wayfarerokulary korekcyjne okrągłeoprawki korekcyjne cat eye, czy okulary korekcyjne oversize (tak zwane muchy). Pamiętaj, aby zawsze dobrać okulary do kształtu twarzy. Można również wybierać wśród wielu producentów, oferujących najwyższą jakość produktów, jak Ray Ban, Dolce & Gabbana, Balenciaga, Chloe, Tom Ford, Yves Saint Laurent, Burberry, Polo Ralph Lauren, Versace, Michael Kors, Emporio Armani, Prada czy Gucci.

Czy okulary należy nosić cały czas?

Często pada pytanie - czy w przypadku niezborność okulary należy nosić codziennie, każdego dnia? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od indywidualnego przypadku i stopnia nasilenia wady. Niektórzy astygmatycy zakładają oprawki na nos jedynie podczas pracy lub w czasie prowadzenia samochodu, szczególnie po zmroku. Inni, dla komfortu widzenia, noszą je przez cały czas. To z pewnością komfortowe w bardzo zaawansowanej niezborności. Jeśli jednak w zwykłym funkcjonowaniu nie dają o sobie znać uciążliwe dolegliwości, jak na przykład ból głowy czy wyraźnie zamazany obraz i utrudnione widzenie, okularów z powodzeniem można używać doraźnie, kiedy po prostu zachodzi taka potrzeba i wymaga tego sytuacja.

Masz astygmatyzm i szukasz markowych okularów korekcyjnych?
Zajrzyj do naszego sklepu i wybierz idealny dla siebie model!

Autor artykułu

Łukasz Flak

Optyk i optometrysta z wieloletnim stażem, nieustannie podnoszący swoje kwalifikacje. Doświadczenie zdobywał pracując z pacjentami w salonach optycznych w Krakowie. Specjalizuje się w badaniu wzroku, doborze okularów korekcyjnych oraz soczewek kontaktowych.

Komentarze: 0

Zostaw swój komentarz

Ostatnio na Blogu