Jak rozpoznać wadę wzroku? 6 sygnałów, że Twój wzrok się pogarsza

| Kategoria: Root | Komentarze: 0

Oznak pogorszenia zmysłu widzenia nie wolno lekceważyć. Wzrok najczęściej psuje się stopniowo, dlatego od razu nie zauważamy problemów lub mylimy je ze zmęczeniem. Objawy bywają ignorowane, a z czasem przestajemy zauważać symptomy, gdyż z dnia na dzień przyzwyczajamy się do nich. Według badań prawie 60% osób, które zauważają pogorszenie widzenia, zbyt długo czeka na wizytę u okulisty. Podpowiadamy, po czym rozpoznać, że wzrok ulega pogorszeniu i należy go przebadać.

Jak rozpoznać pogorszenie wzroku

Objawy pogarszającego się wzroku

Zdarza się, że wady wzroku takie jak dalekowzroczność, krótkowzroczność czy astygmatyzm rozwijają się niezauważalnie, ale zazwyczaj dają o sobie znać poprzez wiele objawów. Jeśli zauważymy u siebie, którykolwiek z poniższych symptomów należy niezwłocznie udać się do okulisty w celu dobrania odpowiednich okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Do najczęstszych objawów należą:

#1 Mrużenie oczu

Częstą symptomem, którego możemy nie być świadomi, jest mrużenie oczu. Samo mrużenie nie jest szkodliwe, a nawet normalne, jeśli robimy to, aby wyostrzyć obiekt, który jest daleko lub jest małych rozmiarów. Problem pojawia się w momencie, gdy zbyt często przymykamy oczy patrząc na przedmioty, które są blisko. Warto podkreślić, że ciągłe mrużenie oczu może powodować bóle głowy. Dzieje się tak dlatego, że mięśnie twarzy oraz mięsień napinający soczewkę w oku są nadmiernie napięte.

#2 Niewyraźne widzenie

Niewyraźny obraz to w zasadzie podstawowy znak rozpoczynających się problemów ze wzrokiem, a jednocześnie jest on najczęściej bagatelizowany. Zwykle rozmywający się obraz tłumaczymy sobie jako efekt przepracowania, wielu godzin przed komputerem lub złym samopoczuciem. To duży błąd, ponieważ każde zniekształcenie widzenia bliży lub dali stanowi informację, że wzrok wymaga kontroli. Wystarczy, że co jakiś czas zerkniemy na okładki ustawionych na półce książek albo włączymy kanał informacyjny w telewizji. Jeśli wcześniej widzieliśmy tytuły książek i informacje na ekranie, a teraz pojawiają się problemy z ich odczytaniem, to niestety nasz wzrok się pogorszył.

#3 Przemęczenie

Zmęczone oczy, zwłaszcza po długim prowadzeniu auta, pracy przed komputerem, dłuższym czytaniu to wyraźna informacja, że oczy pracują coraz ciężej. Potrzebują więcej energii, aby zapewnić dobre widzenie. Jeśli zmęczeniu wzroku towarzyszy też problem z ostrością widzenia, możliwe, że będziesz potrzebować okularów.

#4 Częste bóle głowy

Wszyscy od czasu do czasu zmagamy się z bólem głowy. Jego powody mogą być różne. Zaniepokoić powinien nas, jeśli pojawia się po dłuższym czasie spędzonym przed komputerem, na oglądaniu telewizji lub po jeździe samochodem. Nawracający ból głowy może być wynikiem choroby oczu, dlatego dobrze udać się do specjalisty.

#5 Falowanie prostych linii

Kolejnym sygnałem informującym o potrzebie wizyty u specjalisty, jest widzenie prostych linii jako falujących. Najłatwiej to sprawdzić, patrząc na ramę zdjęcia lub obrazu. Jeśli rogi stają się zakrzywione lub nierówne, jest to zły znak. Falowanie może być wynikiem chorób układu wzrokowego lub powstającej wady wzroku i należy je skonsultować z lekarzem.

#6 Zaczerwienienie oczu i wrażliwość na światło

Zdrowe oczy nie są zaczerwienione, dlatego jeśli zmagamy się z takim problemem, to z dużym prawdopodobieństwem wzrok będzie wymagał korekty. Dodatkowo, gdy poranne światło oślepia na kilka minut i towarzyszy mu ból, konieczna jest wizyta u specjalisty.

Pogorszenie wzroku - jakie są tego przyczyny?

Zdaniem eksperta:

Można wymienić wiele przyczyn, które prowadzą do pogorszenia się wzroku. Do najczęściej spotykanych należy słabe lub za mocne oświetlenie miejsca pracy. Wpływ na jakość widzenia ma także zbyt długie i bliskie przesiadywanie przed ekranem komputera oraz telewizora. Wiele osób zapomina również, zwłaszcza w okresie letnim, o okularach przeciwsłonecznych z filtrami chroniącymi przed promieniowaniem UV.

- mówi Łukasz Flak z okotrendy.pl

Dlaczego regularne badanie wzroku jest ważne?

Wzrok jest najważniejszym zmysłem, ponieważ dostarcza najwięcej informacji na temat otaczającego nas świata. Niestety zaczynamy o niego dbać dopiero, gdy problem jest na tyle zaawansowany, że utrudnia codzienne funkcjonowanie. Każdy z nas powinien raz w roku wykonać kontrolę wzroku. Podczas profilaktycznego badania można wykryć nawet najmniejsze pogorszenie, a także wiele chorób, takich jak zaćma, jaskra. Okulary korekcyjne można bez problemu dopasować do każdego kształtu twarzy. Szeroka gama dostępnych modeli pozwala wybierać spośród wariantów, takich jak okulary korekcyjne wayfarer, okulary korekcyjne prostokątne, okulary korekcyjne okrągłe, ale też okulary korekcyjne aviator czy okulary korekcyjne kocie.

Szukasz okularów korekcyjnych lub przeciwsłonecznych? Zapoznaj się z naszą szeroką ofertą najmodniejszych modeli okularów znanych marek

Autor artykułu

Łukasz Flak

Optyk i optometrysta z wieloletnim stażem, nieustannie podnoszący swoje kwalifikacje. Doświadczenie zdobywał pracując z pacjentami w salonach optycznych w Krakowie. Specjalizuje się w badaniu wzroku, doborze okularów korekcyjnych oraz soczewek kontaktowych.

Komentarze: 0

Zostaw swój komentarz

Ostatnio na Blogu