Jakie oprawki będą najlepsze dla kilkuletniego dziecka?

| Kategoria: Okulary korekcyjne | Komentarze: 0

Coraz więcej dzieci w Polsce i na świecie nosi okulary korekcyjne. Nic w tym dziwnego, gdyż obecne młode pokolenia uczą się, spędzają czas wolny, a nawet rozwijają pasje przed cyfrowymi ekranami. Nie należy zapominać, że wizyty u okulisty są ważnym elementem profilaktyki zdrowia pociech. W momencie zdiagnozowania wady wzroku, rodzice stają przed wyborem odpowiednich oprawek okularowych. Zadanie to może okazać się jeszcze trudniejsze niż zakup modeli dla dorosłych. Odpowiednio dopasowane okulary sprawią, że maluch będzie chętniej je zakładać. W poniższym artykule przedstawimy kilka wskazówek na temat tego, jak wybrać odpowiednią parę dla kilkuletniego malucha, tak aby czuł się w nich komfortowo, a przekonanie do ich noszenia nie stanowiło problemu.

jakie okulary dla dziecka wybrać?

Jak rozpoznać problemy ze wzrokiem u dzieci? Wady wzroku u najmłodszych

Zwłaszcza maluchy nie są w stanie same rozpoznać pogarszającego się widzenia, dlatego to właśnie na rodzicach spoczywa obowiązek rozpoznania nieprawidłowości u dziecka oraz regularnych wizyt u lekarzy specjalistów. Słaby wzrok u pociechy może objawiać się szeregiem drobnych sygnałów - częstym mrużeniem oczu podczas czytania książek lub wykonywania czynności wymagających większej dokładności. Zaniepokoić powinno także pocieranie oczu, pieczenie oraz bóle głowy, będące wynikiem napinania mięśni. Trudności z ostrym widzeniem mogą przyczynić się do gorszych wyników w szkole, kłopotów z koncentracją, a także aktywnym spędzaniem czasu. Szybka reakcja w przypadku rozwijającej się wady wzroku u dzieci, odgrywa kluczową rolę w zahamowaniu jej i ochrony przed poważną chorobą w życiu dorosłym.

Dlaczego wybór okularów korekcyjnych dla dzieci sprawia trudności?

Jeśli jesteś rodzicem i poszukujesz odpowiedniej pary oprawek korekcyjnych, szybko zorientujesz się, że nie jest to łatwe zadanie. Chociaż oferta dostępnych na rynku rozwiązań jest naprawdę wszechstronna, ostateczny wybór może sprawić wiele problemów. Podczas zakupów warto o zdanie zapytać ich przyszłego właściciela. Udział malucha w poszukiwaniu najlepszej pary oprawek, pomoże zachęcić go do ich regularnego noszenia. Warto pozwolić dziecku wybrać kolor czy fason, dzięki temu unikniemy stresu związanego z przekonywaniem pociechy do codziennego ich użytkowania.

Zdaniem eksperta:

Problemy z wyraźnym widzeniem występują coraz częściej w dzisiejszym świecie. Według badań nawet 20% dzieci do 14 roku życia cierpi na jakąś wadę wzroku. Tym większe znaczenie ma szybkie reagowanie i regularne kontrolowanie jakości widzenia Twojego dziecka. Zaleca się wizyty w gabinecie okulistycznym, który posiada zaawansowane narzędzia i sprzęt niezbędny do przeprowadzenia szczegółowej analizy i oceny wzroku malca. W niektórych przypadkach, takich jak zez, różnowzroczność, niedowidzenie, konieczne będzie zakroplenie oczu atropiną, której zadaniem jest zatrzymanie zdolności oka do widzenia w różnych odległościach. Takie działanie wynika z faktu, że kilkulatki mają bardzo silne mięśnie w oku, które mogą zakłamywać wyniki badania

- mówi Łukasz Flak z okotrendy.pl

Na co zwrócić uwagę, wybierając okulary korekcyjne dziecięce?

Jako rodzic chcesz wybrać najlepsze okulary korekcyjne dla dziecka, które nie będę uciskać głowy malucha, zsuwać się z nosa, zapewnią komfort widzenia i noszenia. Od początku należy skupić się na potrzebach pociechy. Oprawki nie mogą jedynie ładnie się prezentować, ale przede wszystkim nie powinny przeszkadzać w zabawie i codziennych czynnościach. Podczas zakupu pierwszych okularów dla dziecka, warto brać pod uwagę zdanie latorośli oraz zwrócić uwagę na takie elementy jak:

Grubość soczewek okularowych

Jeśli nasz maluch ma przepisaną receptę na mocne soczewki okularowe, które prawdopodobnie będą grube, należy unikać dużych oprawek. Sprawią, że szkła okularowe będą wyglądać na jeszcze szersze, a dziecko może być wyśmiewane przez rówieśników. Soczewki okularowe powinny być wykonane z bezpiecznych i odpornych na zarysowania tworzyw. Warto, aby miały odpowiednie powłoki, takie jak antyrefleksyjna i chroniąca przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Stabilność oprawek na nosie

Jednym z istotnych i trudnych elementów jest odpowiednie dopasowanie mostka do noska dziecka. Nasada noska kilkulatka nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, jak to ma miejsce u dorosłych. Jeśli zauważymy przerwę między grzbietem nosa a oprawką, to ciężar szkieł spowoduje, że okulary będą się zsuwać. Istotne jest, aby zostały one na miejscu, gdyż maluchy mają tendencję do patrzenia ponad soczewkami, zamiast poprawienia oprawek. Zdenerwowane ciągłym opadaniem mogą także często ściągać je z twarzy.

Zastanawiasz się jakie okulary korekcyjne dla dziecka będą najlepsze? Sprawdź naszą ofertę markowych oprawek i wybierz model, który najlepiej spodoba się maluchowi.

Komfort noszenia

Wybierając idealne okulary korekcyjne, a także okulary przeciwsłoneczne dla dziecka, należy zadbać o komfort ich noszenia. Nie powinny uciskać w okolicy nosa, ani uszu. Modele z miękkimi końcówkami zauszników łatwiej dopasowują się do kształtu głowy kilkulatków oraz zapewniają dobre oparcia podczas różnych zabaw.

Wytrzymałość oprawek dziecięcych

Kilkuletnie dzieci są skutecznymi testerami wytrzymałości wszelkich produktów, w tym także nowych okularów. Maluchy prowadzą zwykle dość aktywny tryb życia, z tego względu ważne jest, aby oprawki były wykonane z materiałów elastycznych, które są odporne na uszkodzenia, pęknięcia oraz zarysowania. W ofercie sklepów znajdziemy okulary korekcyjne metalowe i okulary korekcyjne plastikowe. Jeśli pociecha jest uczulona na określone substancje, warto postawić na modele z tworzyw hipoalergicznych.

Wygląd oprawek dla dziecka

Postawmy na oprawki, które podobają się synowi lub córce. Większość dzieci niechętnie podchodzi do noszenia okularów, gdyż przejmują się swoim wyglądem i opinią rówieśników. Gdy maluch nie jest przekonany do konkretnego modelu, postarajmy się je dobrze dopasować do jego kształtu twarzy. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, przeczytaj nasz poradnik: jak dobrać okulary do kształtu twarzy? Zwłaszcza modele wykonane z tworzywa sztucznego dostępne są w ciekawym designie, który przypadnie do gustu chłopcom i dziewczynkom. Ulubiony kolor lub wzór sprawią, że łatwiej będzie przekonać dziecko do ich regularnego noszenia.

Rozmiar okularów dla dziecka

Ważne jest, aby wielkość okularów do korekcji wzroku dostosować do twarzy dziecka. Zbyt małe oprawki, szybko zaczną uwierać i będą wymagały wymiany na nowe. Jednocześnie należy zadbać, aby znajdowała się blisko oczu. Zapobiegnie to uciekaniu wzrokiem ponad szkła.

Łukasz Flak

Optyk i optometrysta z wieloletnim stażem, nieustannie podnoszący swoje kwalifikacje. Doświadczenie zdobywał pracując z pacjentami w salonach optycznych w Krakowie. Specjalizuje się w badaniu wzroku, doborze okularów korekcyjnych oraz soczewek kontaktowych.

Komentarze: 0

Zostaw swój komentarz

Ostatnio na Blogu