Jak często należy zmieniać okulary korekcyjne?

| Kategoria: Okulary korekcyjne | Komentarze: 0

Okulary korekcyjne są niezwykle ważnym elementem dla wielu osób z wadami wzroku. Dzięki nim mogą one cieszyć się pełnią życia i wykonywać codzienne czynności bez żadnych ograniczeń. Jednakże tak jak wiele innych przedmiotów, szkła oraz oprawki wymagają pewnej dbałości i uwagi. Wiele osób z wymianą okularów czeka aż do momentu, gdy ulegną kompletnemu zniszczeniu. Nie jest to poprawne postępowania, gdyż istnieje kilka innych oznak świadczących o konieczności zakupu nowych opraw. W artykule wyjaśniamy, po czym poznać, że nadszedł czas, aby udać się do optyka na profesjonalne badanie wzroku i wymienić okulary. Zapraszamy do lektury.

➡ Co ile konieczna jest wymiana okularów korekcyjnych?
➡ Po czym poznać, że trzeba zakupić nowe okulary korekcyjne? 4 oznaki konieczności wymiany okularów

Jak często zmieniać okulary korekcyjne

Co ile konieczna jest wymiana okularów korekcyjnych?

Częstotliwość wymiany okularów korekcyjnych zależy od wielu czynników, w tym od wieku, stylu życia, rodzaju soczewek i kondycji wzroku. Zalecenia różnią się w zależności od ekspertów. Ogólnie można przyjąć, że zmiana okularów korekcyjnych, powinna mieć miejsce co najmniej co 2-3 lata. Pod warunkiem oczywiście, że nie ma innych czynników, które sugerują konieczność wcześniejszego zakupu szkieł w okularach.

Okres, przez jaki możemy korzystać z tej samej pary okularów to w dużej mierze indywidualna sprawa. Jednak zawsze w sytuacji, gdy pogarsza się jakość widzenia i odczuwamy jakiekolwiek nieprawidłowości, takie jak częste bóle głowy, pieczenie oczu, należy skonsultować się z optometrystą, który pomoże określić, czy należy wymienić szkła. 

Po czym poznać, że trzeba zakupić nowe okulary korekcyjne? 4 oznaki konieczności wymiany okularów

Bez względu na to, czy używasz okularów na co dzień, czy tylko do czytania, ważne jest, aby były one wygodne i odpowiednio dopasowane do wady wzroku. Bardzo często już w momencie wyboru i dokonaniu analizy kosztów, ludzie zastanawiają się, przez jak długi czas będą mogli używać zakupioną parę. Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż zależy to od kilku czynników. Poniżej prezentujemy 4 oznaki świadczące o tym, że warto wymienić okulary.

Zmiana wady wzroku i pogorszenie widzenia

Szkła korekcyjne tworzone są na indywidualne zamówienie, pod konkretne problemy z widzeniem. Jednak wady wzroku mogą szybko się pogłębiać przez wykonywaną pracę lub ilość czasu spędzanego przed komputerem. W momencie, gdy zaobserwujemy u siebie pogorszenie jakości widzenia na dalekie lub bliskie odległościjest to jasny sygnał, że czas na nowe oprawki. Zmiana okularów koniecznie musi być poprzedzona kompleksowym badaniem wzroku. Tylko w takiej sytuacji będziemy mieć pewność, że zakupiona para spełni swoje zadania. Warto mieć świadomość, że użytkowanie nieodpowiednich soczewek może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Wymiany szkieł w odpowiednim czasie należy dopilnować zwłaszcza w przypadku okularów korekcyjnych dziecięcych, gdyż wady u maluchów postępują inaczej niż u dorosłych. Wizyty u specjalisty powinny być częstsze, aby rodzic miał wszystko pod kontrolą.

Zarysowania szkieł w okularach

Jednym z powodów, wskazującym na wymianę okularów, jest zarysowania szkieł. Mikrouszkodzeń na soczewkach często nie widać gołym okiem, przez co wiele osób odwleka zmianę okularów, aż ich komfort widzenia ulegnie znacznemu pogorszeniu. Warto jednak mieć świadomość, że nie zawsze za zmianę jakości obrazu odpowiada pogarszająca się wada wzroku.

Jeśli chcemy, aby nasze ulubiona para służyła nam przez długi czas, bez konieczności naprawy lub wymiany na nowe, należy zadbać o właściwą pielęgnację i przechowywanie w etui na okularyCzyszczenie płynami zawierającymi alkohol, fragmentami ubrań, chusteczkami nawilżającymi uszkodzi powłokę soczewki. Antyrefleks jest także wrażliwy na wysokie temperatury, dlatego warto nie zostawiać latem oprawek w samochodzie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat niekorzystnego wpływu ciepła na okulary, przeczytaj nasz artykuł:Czy wysoka temperatura może uszkodzić okulary? Wyjaśniamy

Zdaniem eksperta:

W przypadku, gdy oprawki są nadal w dobrym stanie, istnieje możliwość wymiany szkieł w okularach korekcyjnych oraz okularach przeciwsłonecznych. Jest to ekonomiczne rozwiązanie w przypadku, gdy jedynie soczewki okularowe uległy uszkodzeniu lub wada wzroku pogłębiła się w krótkim terminie od zakupu. Wymiana szkieł nie jest możliwa jednak przy oprawach niskiej jakości. Jeśli zależy nam na rozwiązaniach, które posłużą przez długi czas, warto stawiać na markowe okulary, dostępne w korzystnej cenie w sklepie internetowym z oprawkami 

- mówi Łukasz Flak z okotrendy.pl

Zmiana trendów lub chęć odmiany wyglądu

Zadaniem okularów jest przede wszystkim korekcja wady wzroku i jego ochrona. Jednak przy tak szerokiej dostępności m.in. okularów korekcyjnych kocie oczyokularów korekcyjnych wayfarerokularów korekcyjnych aviatorokularów korekcyjnych prostokątnych czy okularów korekcyjnych okrągłych w różnych kolorach i designie, wiele osób dobierając je, chce mieć modny i stylowy dodatek, który pomoże nadać świeżości ich wyglądowi. Ludzie coraz częściej traktują je jako element stylizacji i posiadają więcej niż jedną parę, aby zawsze pasowały do stroju.

Z tego względu istotną kwestię przy decyzji czy wymieniać okulary na nowe, stanowią aktualne trendy. Należy jednak pamiętać, aby przy wyborze nie kierować się jedynie designem, a także komfortem noszenia. Nawet najmodniejsze oprawki, jeśli będą niewygodne w użytkowaniu, wylądują w szufladzie zamiast na nosie.

Odczuwasz zmęczenie oczu lub potrzebę zmiany wyglądu i chcesz wymienić okulary korekcyjne na nowe? Zobacz naszą ofertę okularów korekcyjnych w modnych kształtach i wybierz dla siebie idealnę parę

Zużycie opraw okularowych

Oprawki korekcyjne inaczej niż okulary przeciwsłoneczne wielu osobom towarzyszą przez cały dzień. Niezależnie od tego, czy są w pracy, spędzają czas na zewnątrz lub wieczorem czytając ulubioną książkę. Każdego dnia narażone są na zarysowania, uszkodzenia, zabrudzenia, co przyczynia się do ich zużycia. Po pewnym czasie gorzej leżą na nosie, zsuwają się oraz widoczne są przebarwienia i uszkodzenia. Koniecznością odwiedzenia salonu optycznego jest moment, w którym oprawki podczas upadku pękną.

Autor artykułu

Łukasz Flak

Optyk i optometrysta z wieloletnim stażem, nieustannie podnoszący swoje kwalifikacje. Doświadczenie zdobywał pracując z pacjentami w salonach optycznych w Krakowie. Specjalizuje się w badaniu wzroku, doborze okularów korekcyjnych oraz soczewek kontaktowych.

Komentarze: 0

Zostaw swój komentarz

Ostatnio na Blogu