Okulary do pracy przy komputerze - jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej?

| Kategoria: Okulary korekcyjne | Komentarze: 0

Postępująca technologia spowodowała wiele zmian w sposobie pracy i spędzania wolnego czasu. Tryb życia wielu młodych osób wiąże się z przesiadywaniem w ciągu dnia przed laptopem, tabletem lub smartfonem. Gdy przez kilka godzin w pracy, a następnie w domu patrzymy na ekrany, emitujące światło niebieskie, może pojawić się suchość i zaczerwienienie oczu. Warto mieć świadomość, że każdy z nas, a zwłaszcza ludzie, pracujący w biurach, potrzebują ochrony przed negatywnym wpływem światła pochodzącego od monitorów. Jeśli jesteś ciekawy, czy okulary do komputera są odpowiednie dla Ciebie i jakie rozwiązania wybrać, zapraszamy do lektury.

jakie okulary do komputera wybrać

Objawy przemęczenia wzroku - jak rozpoznać, czy potrzebujesz okularów do komputera?

Światło niebieskie pochodzące z ekranu monitora oraz urządzeń mobilnych, takich jak telefony komórkowe i tablety jest szkodliwe dla naszych oczu. Wzrok narażony jest na kontakt z nim przez wiele godzin dziennie. Gdy patrzymy na ekran komputera, spada częstotliwość mrugania, przez co gałka oczna jest mniej nawilżona. Z tego względu jednym z najczęstszych objawów przemęczonych oczu jest odczuwalna suchość i uczucie tzw. piasku pod powieką. Osoby, które spędzają długie godziny na pracy biurowej, często zmagają się z zaczerwienieniem naczynek krwionośnych w oczach, skarżą się na bóle głowy, a nawet podwójne widzenie. W celu zminimalizowania tych objawów, zaleca się robienie przerw od ciągłego patrzenia na monitor. Warto wstać zza biurka i spojrzeć za okno. Dobrze jest także nawilżać oczy za pomocą kropli i zainwestować w okulary z filtrem światła niebieskiego.

Zdaniem eksperta:

Nasze oczy nie zostały przystosowane do współczesnego, cyfrowego świata. Rogówka i soczewka oka nie są dobre w filtrowaniu światła niebieskiego przed dotarciem do siatkówki, czyli cienkiej warstwy tkanki odbierającej światło, która wyściela tylną część oka. Przesiadywanie przed komputerem przez wiele godzin, może prowadzić do uszkodzenia wrażliwych komórek. Dodatkowo wraz z wiekiem będziemy bardziej podatni na choroby oczu, takie jak zwyrodnienie plamki żółtej i zaćma

- mówi Łukasz Flak z okotrendy.pl

Okulary korekcyjne a okulary do komputera

Osoby noszące na co dzień okulary korekcyjne, często są błędnie przekonane, że chronią one ich oczy przed szkodliwym promieniowaniem emitowanym przez różnego rodzaju monitory. Jednak jeśli nie mają one specjalnej powłoki, filtrującej światło niebieskie, nie będą skuteczne. Co więcej, długotrwałe siedzenie przed monitorem może powodować zmęczenie oczu i suchość, a problem ten jest jeszcze bardziej zauważalny wśród użytkowników soczewek kontaktowych. Okulary do komputera są zaprojektowane tak, aby zmniejszyć zmęczenie oczu podczas długotrwałego oglądania cyfrowych ekranów. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest połączenie w ramach jednej pary, rozwiązania przeznaczonego do korekcji zdiagnozowanej wady wzroku i korzystania z komputera.

Szukasz najlepszych okularów do komputera? Koniecznie sprawdź modneokulary korekcyjne, posiadające skuteczną ochronę przed światłem niebieskim.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okularów do komputera?

Okulary do pracy przy komputerze będą dobrym rozwiązanie praktycznie dla wszystkich osób, które spędzają kilka godzin dziennie, patrząc na telefon lub monitor z bliskiej odległości. Ruch gałek ocznych i mięśni odpowiadających za akomodację sprawia, że cały czas są napięte. Przy zakupie oprawek do komputera warto zwrócić uwagę na to, jakie powłoki uszlachetniające posiadają, gdyż wypływają one na komfort widzenia.

Szkła z powłoką antyrefleksyjną

Powłoka antyrefleksyjna stosowana jest w okularach do pracy przy komputerze oraz korekcyjnych. Pomaga lepiej widzieć zwłaszcza osobom, które dużo jeżdżą samochodem wieczorami lub w nocy. Niweluje odbicia świetlne, poprawiając kontrast i ostrość, dzięki czemu nasze oczy są mniej zmęczone. Obecnie antyrefleks jest niemal standardem przy zakupie szkieł okularowych, mimo to wybierając oprawki do pracy przy komputerze, warto upewnić się, czy posiadają to uszlachetnienie.

Szkła z powłoką Blue Control

Niezbędnym elementem okularów przeznaczonych do korzystania z komputera i innych urządzeń mobilnych jest powłoka Blue Control. Odpowiedzialna jest za blokowanie światła niebieskiego. Dobrze niweluje także odblaski, które pojawiają się podczas pracy w silnie nasłonecznionych pomieszczeniach lub na zewnątrz. Szkła z warstwą Blue Control nie mają zabarwienia i prezentują się estetycznie.

Szkła z powłoką antyelektrostatyczną

Oprócz powłoki antyrefleksyjnej i Blue Control można spotkać się z powłoką antystatyczną, oleofobową czy hydrofobową, dzięki którym szkła nie zaparowują i nie przyciągają zanieczyszczeń, takich jak kurz unoszący się w powietrzu. Są łatwiejsze w codziennym użytkowaniu, ponieważ nie trzeba ich często czyścić.

Jakie okulary do pracy przy komputerze bez wady wzroku?

Nawet osoby nienoszące na co dzień oprawek korekcyjnych, powinny zastanowić się nad zakupem okularów do komputera, zwłaszcza gdy spędzają przed nim 8 godzin w pracy. Szkła tzw. zerówki nie zmieniają ostrości widzenia, a jedynie chronią oczy przed negatywnie oddziałującym światłem niebieskim. Odpowiednio dobrane rozwiązanie z powłoką antyrefleksyjną, zapewnia mniejsze zmęczenie wzroku. Aby nie zrobić krzywdy swoim oczom, należy wybierać szkła wysokiej jakości odporne na zarysowania.

Okulary do komputera - postaw na modne oprawki

Wiele osób ma opory przed tym, aby zakupić odpowiednie okulary do pracy przy komputerze. Uważają oni, że będą w nich prezentować się mniej atrakcyjnie. Warto jednak na pierwszym miejscu stawiać zdrowie, co więcej, oferta oprawek korekcyjnych jest tak szeroka, że każdy dobierze parę idealnie dopasowaną do swojej urody. Odpowiednie modele znajdą wielbiciele klasycznych rozwiązań, okulary korekcyjne prostokątne lub okulary korekcyjne okrągłe w wersji z metalu i plastiku nigdy nie wychodzą z mody. Osoby, które wolą nieco bardziej współczesne rozwiązania, mogą postawić na okulary korekcyjne kocie lub okulary korekcyjne aviator. Jeśli nie wiesz, jakie oprawki będą dla Ciebie odpowiednie, przeczytaj nasze poradniki Jak dobrać okulary do kształtu twarzy? lub Czy kolor włosów ma znaczenie przy doborze okularów?

Łukasz Flak

Optyk i optometrysta z wieloletnim stażem, nieustannie podnoszący swoje kwalifikacje. Doświadczenie zdobywał pracując z pacjentami w salonach optycznych w Krakowie. Specjalizuje się w badaniu wzroku, doborze okularów korekcyjnych oraz soczewek kontaktowych.

Komentarze: 0

Zostaw swój komentarz

Ostatnio na Blogu