Dla kogo sprawdzą się okulary progresywne? Podpowiadamy

| Kategoria: Okulary korekcyjne | Komentarze: 0

Okulary progresywne, nazywane również progresami, zrewolucjonizowały współczesny rynek optyczny. Dzięki nim możliwe jest widzenie różnych odległości - i bliskich, i dalekich. Soczewki progresywne zapewniają niesamowity komfort użytkowania. Nie trzeba nosić dwóch par okularów, ponieważ cała technologia jest ukryta w jednym szkle. Czym są soczewki progresywne i dla kogo sprawdzi się taki typ okularów? Podpowiadamy!

Dla kogo sprawdzą się okulary progresywne?

Czym są okulary progresywne?

Progresy to typ okularów, które posiadają soczewki wieloogniskowe. Specjalnie wykonane szkła, z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, pozwalają na komfortowe patrzenie na różne odległości. Soczewki progresywne są zbudowane z trzech pól, z których górna odpowiada za widzenie z oddali, dolna - za widzenie z bliska, a środkowa - za widzenie pośrednie. Dzięki temu zamiast dwóch par okularów korekcyjnych można nosić jedne uniwersalne szkła progresywne. To bardzo wygodne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Do soczewek można dobrać dowolne oprawki.

Zdaniem eksperta:

Soczewki progresywne posiadają skomplikowaną budowę. Każdy producent stosuje nieco odmienną technologię, w której najważniejszą kwestią jest zapewnienie jak najbardziej płynnego przejścia pomiędzy poszczególnymi trzema strefami szkieł. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie jak najlepszej jakość widzenia, zbliżonej do naturalnej, co podnosi komfort użytkowania progresów

- mówi Łukasz Flak z okotrendy.pl

Dla kogo sprawdzą się soczewki progresywne?

Okulary progresywne przeznaczone są przede wszystkim dla osób, które mają problem z widzeniem zarówno obiektów bliskich, jak i dalekich. Jest to prezbiopia, zwana również starczowzrocznością lub “syndromem długich rąk” i zwykle pojawia się u ludzi powyżej czterdziestego roku życia. Ryzyko wystąpienia prezbiopii rośnie wraz z wiekiem. Warto również dodać, że jest to bardzo często występująca w Polsce choroba, a jej przyczyną jest naturalny proces - soczewka oka się starzeje i obniża się zdolność jej akomodacji.

Objawy, które mogą wskazywać na starczowzroczność i powinny zaniepokoić, to na przykład:

  • trudności z odczytywaniem tekstów z bliskiej odległości i odsuwanie ich od oka;
  • problemy w odczytywaniu tekstów z komputera lub na przykład menu w restauracji;
  • rozmazane lub niewyraźne widzenie (np. treści wiadomości SMS).

Czy okulary progresywne są tylko dla osób z prezbiopią?

Soczewki progresywne z pewnością ułatwiają życie osób zmagających się z prezbiopią. Zamiast noszenia dwóch par okularów - tych do widzenia z oddali i drugich, przeznaczonych na przykład do czytania - można korzystać tylko z jednych szkieł. Natomiast progresy nie są przeznaczone jedynie dla osób po czterdziestce. Niestety coraz więcej młodych ludzi zaczyna mieć poważne problemy ze wzrokiem, co spowodowane jest przede wszystkim długą pracą przed ekranem komputera. Kiedy wpatrujemy się w monitor, oko zaczyna tracić zdolność akomodacji - soczewka traci swą elastyczność i coraz trudniej jej dopasować się do widzenia na różne odległości.

Zalety noszenia okularów progresywnych

Czy warto nosić okulary progresywne? Ten model soczewek z pewnością ma wiele zalet, spośród których warto wymienić na przykład:

  • Niekwestionowany komfort noszenia. Zamiast dwóch osobnych par okularów, wystarczy nosić jedne, które zapewnią swobodne widzenie zarówno przedmiotów znajdujących się blisko, jak i daleko.
  • Wielofunkcyjność i uniwersalność. Szkła progresywne sprawdzą się zarówno do codziennego funkcjonowania, jak i prowadzenia samochodu, czytania książki czy pracy przed komputerem.
  • Możliwość wyboru dowolnych oprawek. Progresy nie narzucają żadnego konkretnego kształtu oprawek. Można do nich dobrać wiele dowolnie wybranych typów, dopasowanych do własnych preferencji, na przykład okulary okrągłeokulary cat eyeokulary kwadratowe czy modne okulary nieregularne.
  • Multifunkcyjność. Soczewki progresywne mogą pełnić funkcję zarówno okularów korekcyjnych, jak również okularów przeciwsłonecznych. Mówimy wtedy o okularach fotochromowych.

Przeczytaj również: Jak dobrać okulary do kształtu twarzy? Przydatne wskazówki.

Wady noszenia okularów progresywnych

Okulary progresywne nie będą idealnym rozwiązaniem dla każdego. Mogą mieć z nimi problem osoby długo i często pracujące przy komputerze - progresy zawężają obraz, przez co konieczne jest częstsze skręcanie szyi, a to szybko wywołuje uczucie dyskomfortu. Ten typ soczewek nie jest również zalecany ludziom z zezem, jaskrą, zaćmą, różnowzrocznością oraz zwyrodnieniem plamki żółtej. Za wadę można uznać również fakt, że do okularów progresywnych trzeba się przyzwyczaić, a po adaptacji nie zaleca się sięgania po wcześniejszy model zwykłych szkieł.

Jak przyzwyczaić się do okularów progresywnych?

Wokół soczewek progresywnych zdążyło narodzić się wiele mitów i plotek. Wiele osób boi się sięgnięcia po ten typ szkieł, ponieważ obawia się zawrotów głowy i innych dolegliwości bólowych związanych ze zmianą zwykłych okularów korekcyjnych na progresy. Adaptacja i przystosowanie się do nowych soczewek faktycznie są konieczne, ale proces ten wcale nie musi wiązać się z żadnym dyskomfortem, o ile zostaną spełnione pewne istotne warunki. Warto pamiętać, że progresy są wykonywane na indywidualne zamówienie, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • Szczegółowe badanie wady wzroku i dobór prawidłowej korekcji. Najlepiej skonsultować się z profesjonalnym optykiem. Każdy błąd może skutkować problemami w adaptacji i późniejszym nieprawidłowym widzeniem.
  • Właściwy dobór konstrukcji szkła progresywnego (soczewka musi być dostosowana do trybu życia i indywidualnych potrzeb).
  • Odpowiednio wykonane precyzyjne pomiary wszystkich niezbędnych parametrów.

Poszukujesz modnych oprawek do soczewek progresywnych?
Zapoznaj się z naszą szeroką ofertą markowych okularów korekcyjnych

Podsumowanie - tak czy nie dla okularów progresywnych?

Okulary progresywne z pewnością będą świetnym rozwiązaniem dla osób ceniących komfort noszenia i uniwersalność zastosowania. Jest to wygodna opcja zapewniająca ogromną swobodę - jedna para zastępuje dwie inne, dzięki czemu nie ma konieczności noszenia ich ze sobą i zmieniania w zależności od sytuacji. Technologia wykorzystywana do wykonania progresów jest najwyższej jakości. Patrzenie jest bardzo zbliżone do naturalnego i nie wywołuje uczucia dyskomfortu. To rozwiązanie powinno przypaść do gustu wszystkim tym, którzy zmagają się z prezbiopią i starczowzrocznością.

Autor artykułu

Łukasz Flak

Optyk i optometrysta z wieloletnim stażem, nieustannie podnoszący swoje kwalifikacje. Doświadczenie zdobywał pracując z pacjentami w salonach optycznych w Krakowie. Specjalizuje się w badaniu wzroku, doborze okularów korekcyjnych oraz soczewek kontaktowych.

Komentarze: 0

Zostaw swój komentarz

Ostatnio na Blogu