Jakie oprawki pasują do okrągłej twarzy? Podpowiadamy

| Kategoria: Okulary korekcyjne | Komentarze: 0

Obecnie na rynku istnieje wiele przeróżnych kształtów oprawek okularowych, które różnią się między sobą nie tylko kształtem, ale również kolorem. Nic więc dziwnego, że niektórzy podczas zakupu okularów mogą czuć się lekko zagubieni. Oprawki najczęściej dobiera się do kształtu twarzy. W niniejszym artykule podpowiemy, jakie będą najlepszym wyborem dla osób o okrągłej twarzy, a jakich lepiej unikać. Zapraszamy do lektury!

Jakie okulary pasują osobom z okrągła twarzą?

Dlaczego dobór odpowiednich okularów do kształtu twarzy jest tak ważny?

Dobór oprawek do kształtu twarzy, zwłaszcza okularów korekcyjnych, jest istotny z kilku powodów. Dziś okulary to nie tylko narzędzie korekcji wzroku. To również ważny element naszego wizerunku. Odpowiednio dobrane poprawią proporcje twarzy, uwypuklą atuty i jednocześnie ukryją pewne niedoskonałości. Szkła okularowe mogą dodać pewności siebie i podkreślić nasz indywidualny styl. Co więcej, dobrze dopasowane oprawki są zwykle bardziej komfortowe w noszeniu. Nie uciskają i nie zsuwają się z nosa. 

Szukasz okularów korekcyjnych pasujących do okrągłej twarzy
Zajrzyj do naszego sklepu i wybierz idealny model dla siebie

Jak najszybciej rozpoznać, czy ma się okrągłą twarz? 

Aby szybko ustalić, czy ma się okrągłą twarz, najlepiej zrobić sobie jej zdjęcie ,,en face” (na wprost) na neutralnym tle, a następnie ją obrysować i poprowadzić przez ten obrys dwie linie: pionową od środka czoła do końca brody oraz poziomą biegnącą mniej więcej przez środek nosa. Do zbadania tego, czy nasza twarz jest okrągła, czy może ma inny kształt - owalny, trójkątny, kwadratowy, trapezoidalny - będzie nam jeszcze potrzebne określenie dwóch rzeczy: czy linia naszych włosów jest szeroka lub wąska oraz czy nasza szczęka jest krótka i zaokrąglona czy raczej długa i szpiczasta. 

Okrągła twarz i jej cechy charakterystyczne

Rozpoznanie kształtu twarzy to pierwszy krok do wyboru nie tylko odpowiedniej fryzury, makijażu czy biżuterii, ale także kształtu okularów. 

To, co jest charakterystyczne dla twarzy okrągłej, to przede wszystkim:

  • taka sama szerokość i wysokość,
  • łagodny kontur twarzy,
  • cała twarz ma niemalże kształt koła,
  • stosunkowo niskie czoło,
  • pełne policzki,
  • zaokrąglony podbródek,
  • niezarysowane kąty żuchwy.

Zasady doboru oprawek do okrągłej twarzy 

Każdy kształt twarzy ma swój urok. Osoby z okrągłą twarzą najczęściej jednak mają zastrzeżenia do jej wielkości. 

Zdaniem eksperta:

Wiele osób ma poczucie, że okrągła twarz jest zbyt pełna i szeroka, przez to sprawia wrażenie ,,pyzowatej". Z tego powodu najbardziej pożądane oprawki do okrągłej twarzy to te, które pozwolą na optyczne wydłużenie i wysmuklenie buzi. Unikać natomiast trzeba opraw, które podkreślają krągłość

- mówi Łukasz Flak z okotrendy.pl

Jakie okulary do okrągłej twarzy?

W przypadku osób z okrągłą twarzą najlepiej sprawdzą się:

Oprawki typu ,,kocie oko"

Okulary ,,kocie oczy" cieszą się obecnie dużą popularnością, zarówno jeśli chodzi o okulary korekcyjne, jak i okulary przeciwsłoneczne. Najbardziej charakterystyczną cechą okularów korekcyjnych ,,kocie oko" jest ich unikalny kształt, gdzie górne rogi oprawek unoszą się ku górze, przypominając kształt oczu kota. Podczas gdy górna część jest wzniesiona, dolna część jest zwykle zaokrąglona, co dodaje im delikatności.

Oprawki "kocie oko" są dostępne w różnych rozmiarach, od delikatnych i subtelnych po wyraźne i duże, co pozwala dostosować je do różnych kształtów twarzy, ale także własnych preferencji stylistycznych. Ich charakterystyczny kształt pozwoli wyszczuplić twarz, co ma szczególnie znaczenie w przypadku osób z okrągłą buzią, która nie ma żadnych widocznych kątów, a jej szerokość i długość są porównywalne.

Prostokątne i kwadratowe oprawki

Podobno przeciwieństwa się przyciągają i w przypadku doboru okularów do kształtu twarzy zasada ta sprawdza się idealnie. Uściślając: osoby o okrągłym kształcie twarzy, dobrze będą wyglądać w okularach korekcyjnych prostokątnych lub kwadratowych. Sprawdzą się zarówno te modele, w których linie są mocne cięte, jak i bardziej zaokrąglone oprawki. W prostokątnych i kwadratowych wersjach twarz będzie wyglądać na bardziej proporcjonalną. 

Oprawki o mocnych i wyraźnych liniach 

Oprawki o mocnych i wyraźnych liniach to na przykład te o kształcie odwróconego trapezu. Ich szeroka linia górna oraz pochylone ściany boczne świetnie modelują twarz. Dolna linia oprawy jest węższa, dzięki czemu zwęża żuchwę. Podobnie, jak ,,kocie" oprawki również modele geometryczne o mocnych i wyraźnych liniach dostępne są w wielu rozmiarach i ,,ciężarach" . Nieregularne okulary korekcyjne sprawiają, że twarz wygląda na smuklejszą i dłuższą, dlatego szczególnie sprawdzą się w przypadku okrągłej buzi. 

Duże okulary korekcyjne 

Dla osób z okrągłą twarzą świetnym wyborem będą również duże okulary korekcyjne oversize. Charakteryzują się przede wszystkim dużymi, szerokimi szkłami. Ich rozmiar jest najczęściej większy niż standardowych okularów. Zakrywają całą wysokość twarzy, a czasem nawet nieco przekraczając linie policzków i sięgając aż do brwi. Oversizowe okulary korekcyjne zwłaszcza z cienkimi, drucianymi oprawkami sprawią, że twarz będzie wyglądać na smuklejszą. 

Kształty oprawek, których powinni unikać osoby z okrągłą twarzą 

Osoby o okrągłym kształcie twarzy powinny unikać okrągłych oraz owalnych oprawek. Takie okulary optycznie dodają ,,objętości", a co za tym idzie buzia będzie wyglądać po prostu grubiej. Okulary dla osób z okrągłą twarzą nie powinny być również zbyt wąskie.

Gdzie kupić okulary dla okrągłej twarzy? 

Jeśli już wiesz, jakie okulary najbardziej pasują okrągłej twarzy, możesz zdecydować się na ich zakup przez internet. Szeroki wybór oprawek o różnych kształtach i kolorach znajdziesz w sklepie internetowym OkoTrendy. W ofercie posiadamy zarówno okulary korekcyjne, jak i przeciwsłoneczne renomowanych marek, takich jak Ray Ban, Versace czy Dolce & Gabbana i wielu innych. Regularnie organizujemy dla naszych Klientów atrakcyjne promocje na okulary, dzięki którym możliwy będzie zakup oprawek w jeszcze lepszej cenie. 

Autor artykułu

Łukasz Flak

Optyk i optometrysta z wieloletnim stażem, nieustannie podnoszący swoje kwalifikacje. Doświadczenie zdobywał pracując z pacjentami w salonach optycznych w Krakowie. Specjalizuje się w badaniu wzroku, doborze okularów korekcyjnych oraz soczewek kontaktowych.

Komentarze: 0

Zostaw swój komentarz

Ostatnio na Blogu